DOLAR 31,1523 % 0.02
EURO 33,8250 % 0.01
STERLIN 39,5713 % 0.11
FRANG 35,4527 % 0.09
ALTIN 2.033,96 % 0,05
BITCOIN 1.782.110 4.503
Yayınlanma Tarihi :

Kelemençe: Otizmde erken tanı ve eğitim çok önemli

İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, otizm ile ilgili yaptığı açıklamada otizmin erken fark edilmesi ve eğitimin önemli olduğunu söyledi.

Kelemençe, “Otizmli bireyler sosyal ilişki başlatmakta ve sürdürmekte sorun yaşarlar, akranları ile yaş düzeylerine uygun ilişkiler kuramazlar, tek başına kalmayı tercih ederler. Göz teması kurmaktan kaçınırlar. İsmi söylendiğinde tepki vermezler. Parmakla işaret edilen nesnelere bakmazlar. Diğer insanların mimiklerini, ses tonundaki değişimleri anlayamazlar. Tekrarlayıcı motor hareketlere sahiptirler. Değişikliğe aşırı tepki verirler. Dil gelişiminde gecikmeler yaşarlar. Mecaz ifadeleri, basit şakaları, soru ve emirleri anlayamazlar.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; günümüzde her 68 çocuktan biri otizmlidir. Erkek çocuklarda kız çocuklara göre görülme oranı 3-4 kat fazla olup kız çocuklarda tablo daha ağır ilerlemektedir. Otizmin medikal bir tedavisi olmayıp tek tedavi yöntemi yoğun eğitimdir. Bunun için otizmli çocukların okul eğitimine ilave olarak aile de eğitim sürecine dahil olup, bu eğitimi evde de sürdürmelidir. Bu hususta erken tanının önemi bir kez daha karşımıza çıkmaktadır. Otizmli bireyler ne kadar erken tanı alıp eğitime başlarlarsa bireyin eğitim süreci o oranda başarılı olmaktadır” dedi. İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP