DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

“Teknolojiye değil, hayata bağlanın”

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü, ‘Davranışsal Bağımlılıklarla Mücadele Programı’ kapsamında çalışanları teknoloji bağımlılığı hakkında bilgilendirdi.

İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Necati Kelemençe, teknolojik gelişmelerin her geçen gün hayatımıza yenilikler ve kolaylıklar katarken, fazla ve sık kullanımla birlikte pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini söyledi.

Kelemençe, “Hareketsiz yaşamı tercih eden, bağımlı arkadaş çevresi bulunan, ailesi teknolojiyi bilinçsiz kullanan, aile içi çatışma yaşayan, arkadaş edinme ve iletişim kurma becerileri düşük olan bireyler teknoloji bağımlılığı açısından risk altındadır. Teknoloji bağımlılığı ile bireyler teknoloji kullanımında iradelerini kaybeder, kendini denetleyemez ve onsuz bir yaşam düşünemezler. Ekran karşısında uzun süre vakit geçirme, yaşanan sorunlara rağmen teknolojik aletleri kullanmaya devam etme, her fırsatta teknolojiye ulaşmaya çalışma ve teknolojiye ulaşmak için diğer sorumluluklarını ihmal etme gibi belirtilerle ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı farklı yaş gruplarında pek çok bireyi etkilemektedir.  Teknoloji kötüye kullanımında ve bağımlılığında fiziksel, psikolojik, sosyal, zihinsel ve manevi gelişimde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Teknolojinin kolaylıklarından faydalanırken bağımlı olmamak için ailenizle daha fazla vakit geçirin, hareketli bir yaşam tarzı tercih edin, teknolojik aletleri kullanırken zaman sınırlaması koyun, sıkıldığınızda teknolojik aletler yerine oyalanabileceğiniz alternatifler bulun” dedi. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP