Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti Avrupa’dan bir milyon oy bekliyor

 

Avrupa’da özellikle Ak Parti’ye getirilen seçim engellemelerini aşmak için formül geliştirildi. Bu çerçevede sanatçı, akademisyen ve sporcular gurbetçilerle buluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin 6. olağan genel kurulunda birliğin adı Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) olarak değiştirilirken genel başkanlık görevine de Bülent Bilgi seçildi. UID Başkanı Bilgi, hem genel kurula hem de birliğin seçim ve sonraki sürece ilişkin çalışmalarını anlattı.

“DÜNYADA ÖRGÜTLENECEĞİZ”

‘Avrupa’dan Dünya’ya’ sloganı ile kongrenin yapıldığını hatırlatan Bilgi, “Gönül coğrafyamızın nerede insanı varsa oraya gideceğiz. Avrupa’da nasıl örgütlü isek dünyada da örgütleneceğiz. Sadece kendi insanımızı kucaklamanın yanı sıra gönül coğrafyamızdaki insanlarla da kucaklaşmak istiyoruz. Bunun zamanı çoktan gelmişti. Bu aslında sadece bizim iddiamız değil. Bu gönül coğrafyamızın da bizden haklı talebidir. Bu beklentiyi karşılamak zorundayız” dedi.

“BOSNA GEREKLİYDİ”

Bilgi, genel kurullarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımını ise; “Avrupa’nın dört bir noktasından gelen vatandaşımızla kucaklaştı. Avrupa ülkelerinin antidemokratik tutumundan sonra seçmen seçeceği insanı görüp, dinleyip ona göre karar vermesini elinden aldı. Böyle bir toplantı gerekliydi ve çok güzel de oldu” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BEKA SEÇİMİDİR”

Bilgi, “Beka meselesi olan 24 Haziran seçimlerinde nasıl oy vereceklerini anladılar. Çünkü bu önümüzdeki seçim normal bir seçim değil. Türkiye’nin beka meselesi olan seçimdir. Avrupa’daki Türkler mobilize olarak sandığa gidecek” diye konuştu.

“HAKKI ELİNDEN ALINIYOR”

Hollanda, Almanya ve Avusturya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin demokrasinin en önemli gereksinimi olan özgürce haber alma hakkını Avrupalı Türklerin elinden aldığını vurgulayan Bilgi, “Vatandaşın demokratik hakkını sağlıklı kullanabilmek için siyasetçileri, vaatlerini dinlemek ve onlarla buluşmak demokrasinin getirdiği bir haktır. Bu olguyu bu ülkeler seçmenin elinden alıyor. Antidemokratik tutum. İnsanımız bu tutumun doğru olmadığını görüyor ve 24 Haziran günü gereğini yerine getirecek” dedi.

HEDEF EN AZ 1 MİLYON

16 Nisan referandumunda Ak Parti’ye 824 bin civarında oy aldığını hatırlatan Bilgi, Ak Parti’nin bu seçimde Avrupa’dan en az bir milyon oy hedeflediğini vurguladı.

CUMHUR İTTİFAKI’NA BAKIŞ

Avrupa’daki Türklerin, Cumhur İttifakı’na olumlu tepki verdiğini belirten Bilgi, Türkiye’de milli ve yerli kitlenin olduğunu ve bu kitlenin birlikte hareket etmesinin ise vatandaşları memnun ettiğini ifade etti.

ENGELLER AŞILACAK

Avrupa’da seçmene ulaşmanın önüne engel konulduğunu hatırlatan Bilgi, seçmeni Avrupa’ya gelecek tarihçi, yazar, akademisyen, sanatçı, sporcuların vatandaşlarla buluşacağını dile getirdi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP