DOLAR 31,0233 % 0.04
EURO 33,6934 % 0.27
STERLIN 39,2196 % 0.01
FRANG 35,2940 % 0.1
ALTIN 2.021,30 % 0,15
BITCOIN 1.617.287 -0.701
Yayınlanma Tarihi :

CHP Balıkesir Milletvekili Akın: Diplomalı işsizler ülkesi olduk!

CHP Balıkesir Milletvekili Akın:    Diplomalı işsizler  ülkesi olduk!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, artan genç işsizliğine dikkat çekti. Akın özellikle gençlerin  iktidarın yanlış eğitim politikası sonucu diplomalı işsizler haline dönüştüğünü söyledi.

Konuyla ilgili soru önergesi veren Akın, hükümetin bu konuyla ilgili olarak çalışması olup olmadığını sordu. Akın’ın önergesi şu şekilde:

“TÜİK verilerine göre üniversite mezunu gençlerimizin yüzde 14,1’i işsiz. Türkiye’nin de üyelerinden biri olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) her yıl yayınlanan ‘Eğitime Bakış’ raporuna göre ise; Türkiye’de yüksek eğitim almış her dört kişiden biri iş bulamıyor. Üniversite mezunu gençlerimiz diplomalı işsizler ordusuna dönüşüyor. Başbakan da; bir açıklamasında ‘Fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş’ diye açıklama yaptı.

Bu konuyla ilgili olarak, ülkemizde artarak devam eden diplomalı işsizliği önlemek için çalışmalar yapıyor musunuz? Genç işsizliğinin azalması için yapılanlar nelerdir? 2003’ten bugüne kadar üniversite mezunu gençlerin ne kadarı iş bulabilmiştir, yıllara göre dağılımı nedir? Ülke ekonomisi yüzde 11.1 büyürken, işsizlik rakamlarındaki büyümenin sebebi nedir? Ülkemizdeki işsizlik oranlarının illere göre dağılımı nedir? İşsizliği en çok olduğu ilimiz hangisidir? Balıkesir’in işsizlik rakamları nedir?” (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP