Yayınlanma Tarihi :

CHP İl Başkanı Sarı: Halk hizmet bekliyor

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin dört yılını doldurduğunu belirterek, dört yılda şehrin temel sorunlarının çözülemediğini iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yılını doldurduğunu ancak şehrin temel sorunlarının çözülmediğini açıkladı.

Sarı, yaptığı yazılı açıklamamada; “Halkımız Büyükşehir Belediyemizden çok daha iyi hizmetler beklerken, bugün geldiğimiz noktada temel sorunları bile çözmek için sorun yaşamakta olan bir belediye yönetimi ile karşı karşıya kaldı. Daha önceki dönemlerde toplanan vergiler ile şu anda ödediği vergiler arasında çok büyük farklar olmasına rağmen yapılan hizmetlerin bu oranda artmadığını net bir şekilde görüyoruz. Artık şehrimiz bütün şehir olmuştur ve her mahallemiz bu oranda hizmet beklemektedir. 2017 yılı hesaplarına baktığımızda belediye yönetimi ne gelir, ne de gider bütçesini tutturamamıştır.

“242 MİLYON LİRALIK BORÇ BATAĞI”

Büyükşehir Belediyesi, ilk yaptığı planlama hedefinde mali krizde olan belediye bütçesine 100 milyon lira daha borç yüklemeyi hedeflemişti. Ancak belediye planlamış olduğu giderlerinde çok üzerinde masraf yaparak belediyemizi çok daha zor bir mali duruma sokmuştur. Hedefledikleri gelirler 650 milyon lira olmasına karşın 610 milyon lira gelir elde etmiştir. Beklenenden 40 milyon lira daha az gelir elde etmiş olup, buna karşın 750 milyon lira gider planlarken, 852 milyonluk liralık gider yaparak belediyemiz 2017 yılında 242 milyon lira daha borç batağına sokulmuştur”dedi.

“ADİL DAVRANILMIYOR!”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin her ilçeye adil ve eşit hizmet götürmesi gerekirken, özellikle CHP’li belediyelere bu konuda yeterince adil davranılmadığını ileri sürdü.

Sarı, açıklamasına şöyle devam etti: “Yatırımlar konusunda CHP’li belediyeler; özellikle Erdek Belediyesi için bütçeye yansıyan dikkate değer hiçbir yatırım görülmemektedir. Bizler şehrimizde yaşayan her bir vatandaşımızı çok önemsiyoruz. Bunun için şehrimizin her bir köşesine en iyi ve eşit hizmetin götürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Aynı adaletsizlik sivil toplum kuruluşlarımız için de geçerlidir. İktidara yakın sivil toplum kuruluşlarına aşırı miktarda yardım yapılırken, diğer kurumlar bu konuda yeterince destek alamamaktadır. Bu yönetim anlayışı ile şehrimizi bir bütün olarak yönetmeleri mümkün değildir.” Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP