DOLAR27,1669% 0.16
EURO28,9979% 0.31
STERLIN33,3783% 0.08
FRANG30,0386% 0.23
ALTIN1.684,01% 0,56
BITCOIN727.0990.532

CHP’den adrese teslim ihale iddiası

Yayınlanma Tarihi :

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bugün yapılacak asfalt ihalesinin şartnameye konan bazı maddeler ile adrese teslim ihale olduğunu iddia etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir  Belediyesi’nin bugün yapacağı asfalt ihalesi ile ilgili yaptığı açıklamada ihalenin adrese teslim olduğunu ileri sürdü.

“HALKIMIZ HİZMET BEKLİYOR”

Sarı, “Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’de Balıkesir’in önemli bir ihtiyacı olan ve eksikliğini her gün bozuk yollarda yıprattığımız araçlardan, yağmurlu havalarda ıslanan ve çamura bulanan üst başımızdan anladığımız asfalt yol yapım ihalesine çıkmış bulunmaktadır.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak son bir yılda ilimizde yaşanan görevden alma ve zorla istifa ettirme depreminden sonra yeni bir yönetim oluşturan ve bir türlü faaliyete geçemeyen belediyenin 4 ay sonra Balıkesir’in bir sorununa el atacak olması sevindirici bir gelişmedir. Ancak aylardır hizmet bekleyen Balıkesir’in asfalt yol yapımı için açılan ihalede bile idari şartnamede yer alan bazı maddeler ile rekabetin önlenerek bazı grupların işaret ediliyor olmasına ilişkin Balıkesir kamuoyunda endişe ve şüpheler doğmuştur. Biz, Balıkesir’in ve Balıkesirlilerin çıkarlarını düşünen bir partiyiz. Bu anlayışımızın gereği gerçekleştirdiğimiz incelemede ise bu şüphe ve endişelerde haklılık payının yüksek olduğu kanaatine vardık. 2018/55444 kayıt numarası ile yayımlanan ihale dokümanlarından idari şartnameye bakıldığında 7.5.5 maddesinde isteklinin ihale kapsamında bulundurması gereken makine ve tesisler listelenmiş ve gerekçesini bilmediğimiz bir şekilde bu listenin belli maddelerinde kendi malı olma şartı konmuştur.

Örnek olarak belirtmek gerekir ise ihale kapsamında 100 damperli kamyon istenirken bunların 20 adedi (%20’si) kendi malı olması istenmiştir. Asfalt plenti, özel tanımlı finişer besleyici makine, çok fonksiyonlu hidrostatik araç gibi bazı özel makine ve tesislerin de kendi malı olma koşulu yer almıştır. Bunların dışında 4 adet paletli ekskavatörün ise sadece 2 adedinin kendi malı olması istenmesi gibi ne oran, ne sayı ne de  teknik olarak gerekçelendirilemeyecek bazı özel kendi malı koşulları şartnamede yer almaktadır.

“DERDİMİZ ÜZÜM YEMEK”

Bu şartname incelendiğinde anlaşılıyor ki Balıkesir halkına hizmeti değil, ihaleyi alması önceden planlana firmayı zengin etme amacı gütmektedir. Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Elbette Balıkesir halkına gelecek ve gerçekten ihtiyaç olan, bir hizmete engel olmak istemeyiz. Ancak bizim bir sorumluluğumuz daha var. Biz Balıkesirlilerin belediyeye ödediği her kuruşun nereye harcandığını ve bu harcamaların hakkaniyetli yapılıp yapılmadığını da sorgulamak zorundayız. Yapılacak olan bu ihalenin şartnamesine baktığımızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla Balıkesirlilerin değil, ihaleyi alması planlanan firmanın çıkarları gözetildiği kanaatindeyiz” dedi.

“İHALEYİ İPTAL EDİN, YENİDEN YAPIN”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, halkın içine sinmeyen ihalenin iptal edilerek şartnamenin düzeltilip tekrar ihaleye çıkılmasını istedi. Sarı, “Balıkesirlilerin içine sinmeyen mevcut ihalenin iptal edilerek, şartnamesinin rekabete açık ve halkımızın menfaatine olacak şekilde düzeltilip en kısa zamanda yeniden yapılması gerekmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugün, olduğu gibi bundan sonra da Balıkesirli hemşerilerimizin hak ettiği hizmeti en doğru ve en hızlı şekilde almasının takipçisi olacağız” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP