DOLAR27,1626% 0.14
EURO28,9074% 0
STERLIN33,2934% -0.17
FRANG29,9753% -0.03
ALTIN1.681,98% 0,44
BITCOIN726.091-0.098

İYİ Parti bombası

Yayınlanma Tarihi :

Türkiye erken seçime hazırlanırken Kılıçdaroğlu-Akşener arasında yapılan zirveden, İYİ Parti’nin seçime katılabilmesi için tarihi karar çıktı. CHP’den Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın da aralarında bulunduğu 15 milletvekili İYİ Parti’ye katıldı. 20 vekille TBMM’de grup kuran İYİ Parti’nin seçimlere girememe tehlikesi ortadan kalktı, Akşener’de 100 bin imza toplamadan Cumhurbaşkanı adayı olabilecek.

Türkiye 24 Haziran’da yapılacak erken seçime hazırlanırken, siyasi gündemin birinci sırasında yer alan İYİ Parti’nin seçimlere girip giremeyeceği tartışmaları, Cumartesi günü CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasında yapılan zirvenin ardından, CHP’den aralarında Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın da bulunduğu 15 vekilin İYİ Parti’ye katılmasıyla sona erdi.

CHP’Lİ 15 VEKİL İSTİFA EDİP, İYİ PARTİ’YE KATILDI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Meral Akşener’in anlaşmasının ardından, CHP’li 15 vekil istifa edip İYİ Parti’ye katıldı. Parlamentoda 5 milletvekili bulunan İYİ Parti’nin vekil sayısı 20’ye çıkarken, partinin TBMM’de grup kurmasının önü açıldı. Böylece, İYİ Parti’nin 24 Haziran seçimlerine katılmasında engel kalmazken, Genel Başkan Meral Akşener’in de 100 bin imza toplamadan Cumhurbaşkanı adayı olabilmesine de imkan tanınmış olacak. Bu kararın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Akşener arasında Cumartesi İstanbul’da gerçekleşen görüşmede alındığı öğrenildi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “15 milletvekilimiz bugün CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar” derken; Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da bu istifaların Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla geldiğini söyledi.

CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye katılan 15 milletvekili şöyle: Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

İYİ PARTİ MECLİS’TE GRUP KURDU

Milletvekili sayısı 5 olan İYİ Parti, CHP’den 15 milletvekilinin katılımıyla TBMM’de grup oluşturabilecek sayıya ulaştı. Seçim Kanunu’nda, “Siyasi partilerin milletvekili genel ve araseçimlerine ve belediye başkanlığı ile belediye meclisi, il genel meclisi üyelikleri genel ve ara seçimlerine katılabilmeleri için illerin en az yarısında, oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaları veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde gruplarının bulunması şartı” hükmü yer alıyor. İYİ Parti YSK’ya grup kurulduğunu bildirdi.

TUNA : TARİH 15 VEKİLİ ALTIN HARFLERLE YAZACAK

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, CHP’li 15 milletvekilinin partilerine katılmasını demokrasinin devam ettirilmesi için yapılmış çok büyük bir fedakarlık olarak açıkladı.

Tuna, “Bu fedakarlığı gösteren vekillerin hepsini kutluyorum. İYİ Parti’nin seçimlere katılacağına dair Yargıtay’dan karar onanmasına rağmen YSK’nın karar vermemesinin manidar olduğuna dikkat çeken Tuna “ YSK kararını hala bekletiyor, birilerinden emir bekliyor. Bu yaşanan gelişme Balıkesir’de dengeleri partimiz lehine değiştirir. Tarih 15 milletvekilini altın harflerle yazacak. İki parti arasında yaşanan bu yakın iş birliği CHP ve İYİ Parti’ye olumlu yansıyacak” dedi.

AKIN: SÖZ KONUSU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR

Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ise; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetiminin aldığı karar doğrultusunda İYİ Parti’nin seçimlere girebilmesi adına, CHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye geçmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

Akın’ın açıklaması şu şekilde: “Cumhuriyet Halk Partisi demokrasi adına bedel ödemiş ve her zaman bedel ödemeye hazır bir partidir. Baskın seçim yaparak İYİ Parti’nin seçimlere girmesini engellemeye çalışan tek adam rejimine karşı da her türlü bedeli ödemeye razıyız. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır anlayışıyla; siyasi iktidar tarafından rayından çıkan demokrasimizi rayına oturtmak ve çoğulcu demokrasi anlayışını yeniden hakim kılmak için Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yönetimimizin aldığı karar doğrultusunda demokrasiden ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bekasından yana tavır aldık. 24 Haziran’a giderken tek adam rejiminin tuzaklı yollarında Kuvayı Milliye ruhuyla adımlarımızı atacağız.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP