DOLAR 31,1214 % 0.26
EURO 33,8075 % 0.52
STERLIN 39,5070 % 0.33
FRANG 35,4071 % 0.49
ALTIN 2.034,57 % 0,10
BITCOIN 1.610.159 -0.946
Yayınlanma Tarihi :

“Kesinleşmiş aday açıklaması yapamaz” 

“Kesinleşmiş aday açıklaması yapamaz” 

CHP Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı’nın “Adayımız kesin olarak Ahmet Akın” demesi üzerine Haluk Ahmet Gümüş tepki gösterdi. Gümüş, “Bize göre aday adaylığı başvurusu süreci devam ederken yapılan bu tür açıklamalar, ilgili “Parti programına muhalefet” olduğu kadar, “Yetki ihlali” veya “Haksız rekabet” olarak anlaşılacaktır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde CHP’den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı olduğunu açıklayan 24. Dönem Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, İl Başkanı Erden Köybaşı’nın “Adayımız kesin olarak Ahmet Akın” sözleri üzerine açıklama yaptı. Gümüş, “Parti Meclisi(PM)’nin onayından geçmeyen aday adaylığı başvuruları kesinleşmez. PM onayı tamamlanmadan hiç bir parti organı parti adına kesinleşmiş aday açıklaması yapamaz” şeklinde konuştu.

Haluk Ahmet Gümüş daha sonra şunları söyledi, “Partimizin aday adaylığı başvuruları CHP Merkez Yönetim Kurulunun son kararına göre 5 Aralık ‘a kadar uzatılmıştır. İlimizde adayların kesinleşmesi konusunda çeşitli yorum ve tartışmaları gözlemliyoruz. Bizim CHP’nin Aday belirleme sürecinden anladığımız şöyledir:  Aday adayları Parti adayları şu üç yöntemle saptanır. a. Önseçim, b. Aday Yoklaması, c. Merkez Yoklaması. Aday saptamada hangi seçim çevresinde hangi yöntemin uygulanacağına Parti Meclisi karar
verir. Aday adaylarının başvurularından sonra bu üç yöntemden birine göre başvurular değerlendirilme sürecine girer. Adayların kesinleşmesi MYK karar ve Parti Meclisinin onay süreçlerinden sonra gerçekleşir (konuyla ilgili itirazların şekil ve içeriği ilgili yönetmelikte belirtilmiştir). Bu süreç CHP Parti Tüzüğü ve ilgili yönetmeliğe göre işletilir. Parti Meclisi(PM)’nin onayından geçmeyen aday adaylığı başvuruları kesinleşmez.”

“Parti programına zarar verirler”

“PM onayı tamamlanmadan hiç bir parti organı parti adına kesinleşmiş aday açıklaması yapamaz” diyen Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü: Kısaca Parti Meclisi onayı olmadan Partinin Temsilcilerinin “Kesin Aday” açıklaması “niyet” veya “acemilik” veya “bir aday lehine algı yaratma” anlamına gelecektir. Bize göre; aday adaylığı başvurusu süreci devam ederken yapılan bu tür açıklamalar; ilgili “parti programına muhalefet” olduğu kadar, “yetki ihlali” veya “haksız rekabet” olarak anlaşılacaktır. Parti organları aday adaylığı süreci bitmeden ve Parti Meclisi onaylamadan “kesin aday açıklaması” yapamazlar. Yaparlarsa Partinin ilgili programına zarar verirler. Balıkesirimiz için durum bu çerçevede değerlendirilmelidir ve tüm aday adayları için geçerlidir. Bilge Yurdusev

Kaynak : Bilge Yurdusev

YORUM YAP