DOLAR 31,1456 % -0.01
EURO 33,8448 % 0.03
STERLIN 39,6095 % 0.16
FRANG 35,4420 % 0.06
ALTIN 2.033,87 % 0,04
BITCOIN 1.779.779 4.18
Yayınlanma Tarihi :

Milletvekili Akın’dan ‘Nükleer’ toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, ‘Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ndeki belirsizlikler hakkında basın toplantısı düzenledi.

Milletvekili Akın, “Çok büyük bir tehdit olan, yeterli bilim kadroları ve uzmanları olmayan, bilgi, birikim ve tecrübemiz olmayan nükleerin sağlık ve gelecek açısından oluşabilecek riskleri çok yüksektir” dedi.

Akın, “Bugün size bir aşk hikayesinden bahsedeceğim, AKP’nin yandaş sermaye aşkından. Bildiğiniz gibi milletimize küfür etmesine rağmen yıllardır süren AKP-CKK aşkı sayesinde, ülkemizdeki ihale pastasından en büyük payı CKK aldı, hatırlarsanız son olarak da Akkuyu’dan pay almışlardı fakat yüzde 49 hissesini devralmayı planladığı Akkuyu Nükleer Güç Santralı ortaklığından çekilmesi kararı aldılar.

Yani aşk tek taraflı olarak hasar almıştır. İşte bizim dediğimiz gibi aşkımızda, sevdamızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız olsun; bırakın yandaş sevdasını sevdanız halkımız, emeklimiz, çiftçimiz, köylümüz, işsizlerimiz, gençlerimiz, halkımız olsun. Bakın bu ihaleden çekilme nedenleri ise bizimde en başından beri söylediğimiz gibi Akkuyu Nükleer Santral Projesi’ndeki belirsizlikten kaynaklanıyormuş. İnsan sağlığına zararlı, halkımıza tehdit olan, tutarsız ve belirsiz bu projelerde maliyet yine halkımıza çıkacaktır. Yani kaymağı yandaş yerken, çilesini halkımız çekecektir.

Bu projenin ne kadar pahalı olduğunu defalarca dile getirdik, bakın proje olarak ekonomik olmadığı açık ve ortadadır. Hükümetin tüm kaymaklı işlerini alan şirketler bile bu işte bir sürü bilinmezlikler var diyor ve biz sadece taşeronluğunu yaparız diyor. Projenin maliyetinin ne kadar fazla olduğu da tespit edildi. Halkımız açısından baktığımızda zaten büyük bir tehdit olan, yeterli bilim kadroları, uzmanları olmayan, bilgi birikim ve tecrübemiz olmayan nükleerin sağlık ve gelecek açısından oluşabilecek risklerin üstüne bir de zaten yüksek olan elektrik fiyatlarını daha da yükseltecek” dedi.

Nükleer santrallerin insan sağlığına zararlı olduğunu savunan Milletvekil Ahmet Akın, kürsüde siyaha boyanmış portakalları göstererek, “Halkımız açısından baktığımız zaman zaten çok büyük bir tehdit olan, yeterli bilim kadroları ve uzmanları olmayan, bilgi, birikim ve tecrübemiz olmayan nükleerin sağlık ve gelecek açısından oluşabilecek riskleri çok yüksektir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP