Balıkesir’de 2023-2024 Sezonu boyunca 895 futbol müsabakası oynandı

2023-2024 Sezonu boyunca Balıkesir’de toplam 895 futbol müsabakası oynandığı kayıtlara geçti.

Yayınlanma Tarihi :
Balıkesir’de 2023-2024 Sezonu boyunca 895 futbol müsabakası oynandı

Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF), 2023-2024 Sezonu’nda oynanan müsabakalar neticesinde yapılan değerlendirmenin sonuçlarını paylaştı. Sezon boyunca Balıkesir’de 895 müsabaka oynandığı bilgisini paylaşan ASKF Başkanı Metin Mengüç, futbolun tüm paydaşlarına teşekkür etti.

Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından yapılan değerlendirmeye göre;

Balıkesir’de 2023-2024 futbol sezonu 24 Eylül 2023 tarihinde oynanan maçlarla başladı. Balıkesir’in yaklaşık 14 bin 200 kilometrekarelik büyük coğrafyası nedeniyle Merkez, Körfez ve Marmara olmak üzere her sezon olduğu gibi 3 bölgede programlandı ve takımların coğrafi bölgelerdeki konumları dikkate alarak her kategoride lig oluşumları ile maçların oynanması sağlandı.

Balıkesir Bölgesel Amatör Lig’de 3 takımla temsil edildi. Balıkesir takımları BAL 3. Grup’ta yer aldılar. Burhaniye Belediyespor, Eti Maden Etispor ve Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’un her biri 26 maç oynadılar. BAL statüsüne göre sıralamada yer alan takımların önümüzdeki sezonda oynayacakları lig belirlendi.

Süper Amatör Lig’de ise 3 grupta 26 takımla 61 maç oynandı. Gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar Play-Off grubuna yükseldi. Çift devreli lig usulüne göre oynanan Play-Off karşılaşmaları sonucunda en çok puanı toplayan 1966 Edremitspor, BAL’a yükseldi.

Süper Amatör Lig Play-Off grubunda ikinci sırayı alan Susurlukspor, BAL’da il sıralamasında ikinci olan Eti Maden Etispor ile 18 Mayıs 2024 Cumartesi günü Atatürk Stadında karşılaştı. BAL’da yer alacak üçüncü takımı belirlemek için oynanan BAL Baraj maçında Susurluksporu 3-1 yenen Eti Maden Etispor Balıkesir’i yeni sezonda BAL’da temsil etmeye hak kazandı.

Balıkesir 1.Amatör Küme’de 39 takım yer aldı ve dört grupta 72 maç oynandı. Gruplarında şampiyon takımlar önümüzdeki sezon için Süper Amatör Küme’ye terfi ederken, şampiyon olan takımlara Balıkesir ASKF yöneticileri tarafından kupaları takdim edildi.

Balıkesir 2. Amatör Küme organizasyonunda ise 21 takım 4 grup ve tek devreli Play-Off maçları sonunda 39 maç oynadılar. Maçlar sonunda 1. Amatör Küme’ye terfi eden takımlara kupaları Balıkesir ASKF yönetim kurulu üyeleri tarafından verildi.

ALTYAPI MAÇLARI

Gençler ligleri de 3 bölgede planlanan U18 Ligi; 23 Takım 50 maç, U17 Ligi; 20 Takım 42 maç, U16 Ligi; 20 Takım 35 maç, U15 Ligi; 26 takım 45 maç, U14 Ligi; 30 takım 68 maç, U13 Ligi; 32 Takım 70 maç, U12 Ligi; 49 takım 86 maç, U11 Ligi; 41 Takım 92 maç ile tamamlandı.

Gençler liglerinde Play-Off maçları sonunda statüleri gereğince başarılı olan takımlar Balıkesir’i Türkiye Şampiyonası’nda temsil etti. Burhaniye Belediyespor U18 Takımı ile Gönen Belediyespor U17 Takımı 1. Eleme gruplarını geçerek kategorilerinde Türkiye’de son 16 takım arasına girmeyi başardı.

YEDİ BİN LİSANS TESCİLLENDİ

Ayrıca Balıkesir ASKF, Kulüplerin talepleri ile sezonda her kategoride filiz lisans, vize ve aktarma işlemleri toplamında 7 bin adet lisans işlemini gerçekleştirdi.

Gençler Türkiye Şampiyonası 1. Kademe maçları organizasyonu U18, U17, U16 kategorilerindeki turnuvalar Balıkesir’de oynandı.

Trendyol 1. Lig’de Bandırmaspor; 17 maç, TFF 3. Lig’de Balıkesirspor ve Ayvalıkgücü Belediyespor; 32 maç, Kadınlar 3. Lig’de Bandırmagücü SK Kadın Futbol Takımı, Akademi ligleri ile U17 Kadınlar Futbol karşılaşmaları da eklendiğinde 2023-2024 Sezonu boyunca Balıkesir’de toplam 895 futbol müsabakası oynandığı kayıtlara geçti.

FUTBOL AİLESİNE TEŞEKKÜR ETTİ

Bu istatistiki bilgileri kamuoyuyla paylaşan Balıkesir ASKF Başkanı Metin Mengüç, “Karşılaşmaların oynanması için çaba gösteren ve başarılı bir sezon geçirmemize katkısı olan bütün takımlarımızın başkan ve yöneticilerine, centilmence mücadele eden sporcularımıza, federasyonumuzun yönetim kurulunda görev alan arkadaşlarıma, il ve ilçelerimizdeki Gençlik ve Spor müdürlükleri nezdindeki tüm personele, katkı veren taban birlikleri diye tanımladığımız Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Balıkesir Şubesi, İl Hakem Kurulu, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Balıkesir Şubesi, ile Futbol Saha Komiserleri Derneğimize, hiçbir olay çıkmadan karşılaşmaların oynanmasını temin eden il ve ilçelerdeki polis ve jandarma personeline, her hafta toplanarak değerlendirmeler yapan tertip komitelerimize, İl Disiplin Kurulu’nda görevli arkadaşlarımıza, İl Futbol Temsilcimiz  Abdullah Küçükarabacıoğlu’na teşekkür ederim” dedi.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP