DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

11 bin 714 öğrenci LGS’de yarışacak

 

Liselere Geçiş Sınavı bugün iki oturum halinde yapılacak. 47 okulda 11 bin 714 öğrenci sınava girecek. Vali Ersin Yazıcı, sınavla ilgili tüm önlemlerin alındığını belirterek öğrencilere başarı diledi.

2018 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) bugün iki oturum halinde yapılacak. Vali Ersin Yazıcı, sınava girecek öğrencilere başarı diledi. İki oturumda yapılacak ve Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İnkılâp Tarihi ve Yabancı Dil derslerini kapsayan sınavla ilgili açıklama yapan Vali Yazıcı, sınav ile ilgili tüm önlemlerin alındığını bildirdi.

SINAV İÇİN TÜM TEDBİRLER ALINDI

Öğrencilerin bu sınavı en güzel şekilde başaracaklarına inandığını belirten Vali Yazıcı, “Bugün yapılacak olan ve il genelinde toplam 47 okulda 11 bin 714 öğrencinin katılacağı sınav için tüm tedbirler alınmıştır. Bu sınav çocuklarımızın geleceği için önemli bir aşamadır. Bu nedenle onlara en iyi sınav ortamını sağlamak ve sınav kaygılarını mümkün olduğunca azaltmak amacıyla ilgili kurumlarımızla birlikte, il genelinde gereken tüm tedbirleri aldık” dedi.

“BİZİM ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLARIMIZDIR”

Çocukların emeklerinin karşılığını alacaklarından endişeleri olmamasını isteyen Vali Yazıcı, “Bizim önceliğimiz çocuklarımızdır. Çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Sizler bizim güvencemiz ve geleceğimizsiniz. Hayatın çok uzun süren ve umutsuzluğa düşülmemesi gereken bir süreç olduğunu unutmamalısınız. Her şeyin gönlünüzce ve güzel olmasını diliyorum. Bu vesileyle, sınava girecek olan öğrencilerimize ve görevli personelimize üstün başarılar diler, oluşturacakları sükûn ortamı ile öğrencilerimize katkı sağlayacak olan değerli halkımıza teşekkür ederim” dedi.

SINAV SAAT KAÇTA OLACAK VE KAÇ SORU SORULACAK?

Bugün yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09:30’da, ikinci bölümü ise saat 11:30’da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek. Sözel bölümde 8. sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10’ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20’şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek. İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP