DOLAR27,1693% 0.17
EURO28,9468% 0.14
STERLIN33,3148% -0.1
FRANG30,0040% 0.11
ALTIN1.682,44% 0,47
BITCOIN725.7420.354

BAUN’da Mimarlık ve Enerji çalıştayı

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Karesi Belediyesi, Bigadiç Belediyesi ve Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi tarafından ‘Yaklaşık Sıfır Enerjili Binalara Doğru’ konulu ‘Mimarlık ve Enerji Çalıştayı’ düzenlendi. Mimarlık Bölümü öğrencilerinin bütünsel tasarım yaklaşımını benimsemelerini sağlamak ve çevresel sorunlar, enerji verimliliği ve kullanıcı konforu gibi konularda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen çalıştayın açılışına Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Baştürk, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Sakarya, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Göksal Özbalta, birim yöneticileri ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmalarını Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Göksal Özbalta, Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Ali Özerk ve Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Baştürk gerçekleştirdi.

Protokol konuşmalarının ardından açılış programı, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Prof. Dr. H. Murat Günaydın’ın, ‘Mimarın Girişimciliği’ başlıklı sunumu ile devam etti.

İki gün süren programda ilk gün; akademisyenler ve sektörden temsilciler tarafından ekomimarlık, enerji etkin bina tasarımında etkili olan parametreler, sürdürülebilir gelecek için yenilikçi cam çözümleri, multi-konfor binalar, HVAC (ısıtma, soğutma ve havalandırma), mineral yün dolgulu duvar sistemlerinde enerji verimliliği başlıklarında sunumların yapıldığı oturumlar gerçekleştirildi.

Çalıştayın ikinci gününde ise; Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinde verilen plan sınırları içinde enerji etkin kreş (anaokulu) veya kitap-kafe tasarımı konusunda öğrencilerin proje çalışmaları gerçekleştirildi. Çalıştay, Balıkesir Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ege Üniversitesinden lisans ve lisansüstü öğrenim gören 58 öğrencinin 27 ekipte hazırladığı projelerin sunumu ve değerlendirilmesi ile sona erdi. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP