DOLAR 31,0533 % 0.14
EURO 33,6680 % -0.08
STERLIN 39,3898 % -0.06
FRANG 35,1998 % -0.05
ALTIN 2.031,04 % 0,70
BITCOIN 1.610.481 -0.943
Yayınlanma Tarihi :

Osmanlı Türkçesini öğrendiler

Balıkesir’de ‘Osmanlı Türkçesi Kursu’nu bitiren kursiyerlere sertifikaları verildi. Kursu bitiren Hanife Yazıcı sertifikasını eşi Vali Ersin Yazıcı’dan aldı.

Karesi Tarih Rehberlik ve Eğitim (KATRE) Derneği tarafından açılan Osmanlı Türkçesi kurslarının sertifika töreni Balıkesir Öğretmenevinde yapıldı. Programa Vali Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve eşi Didar  Kafaoğlu, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek ve eşi, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay ve eşi, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve eşi, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Hayrat Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi ve Karesi Tarih Rehberlik ve Eğitim (KATRE) Derneği Başkanı Hüsrev Hakan Kanat, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kursiyerler katıldı.

“OSMANLICA BİR KÜLTÜRÜN, MEDENİYETİN DİLİDİR”

Vali Ersin Yazıcı, “Osmanlıca bir kültürün, bir coğrafyanın ve medeniyetin dilidir. Ortak tarihimizdir. Geçmişimizle bağı koparmadan Osmanlıca basma ve yazma eserleri okuyup anlayacak, bunları kültür hayatına kazandıracak bireylerin yetiştirilmesi kültürel mirasımızın nesilden nesile aktarılması için son derece önem arz etmektedir. Bu fikirden hareketle, Osmanlıca kursları halkımızla buluşmaya devam edecektir. Yapılan bu işin geçmişle gelecek arasında köprü kuracak çok hayırlı bir iş olduğunu düşünüyorum. Kültürel değerlerimizle yabancılaşmamak, tarihimiz ile aramızdaki irtibatın kesilmemesi bakımından Osmanlı Türkçesinin öğrenilmesi önem kazanmaktadır. Dil bir milletin ruhu, özü, hatırası ve hafızasıdır. Bu birikime sahip olmak kişiye ayrı bir değer katar. Ben kursa katılan tüm kursiyerleri kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Osmanlı Türkçesi kursunu tamamlayan kursiyerlere protokol üyeleri tarafından sertifikaları verildi. Hanife Yazıcı da sertifikasını eşi Vali Ersin Yazıcı’nın elinden aldı. İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP