Çiftçiye ÖTV şoku!

Yayınlanma Tarihi :

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, ekim yapan çiftçilerin KDV ve vergi indirimi beklerken, gübreye getirilen ÖTV uygulamasıyla şok olduğunu söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, düzenlediği toplantıda tarım ile uğraşan çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Sözat, ülkede topyekün akıl tutulması yaşandığını söyledi.

Sözat, “Ülkede ekim dönemi başladı, çiftçiler hükümetten ekimi kolaylaştıracak tedbirleri almasını beklerken gübreye getirilen ÖTV uygulamasıyla tam bir şok yaşıyoruz. Çiftçiler  gübreyi yemiyor, aşına katmıyor, tarlada üretimi artırmak için kullanıyor. Gübreye ÖTV uygulaması tam bir akıl tutulmasıdır. Türkiye’de zamlar, fiyatlar, borçlar, icralar uçuyor. Kendi kendine yeten Türkiye, et ithal eder duruma geldi. Tarlalar boş kalmaya başladı, gençler köylerden şehirlere kaçıyor” dedi.

“ARABANIN FRENİ BOŞALDI”

Seçim arifesinde uçan fiyatların, arabanın freninin boşaldığını gösterdiğini kaydeden Ziraat Odası Başkanı Sözat, “Bu araba hepimizi ezecek. Bu kadar pahalı girdilere ilave olarak tarımın en temel girdi maddesi gübreye ÖTV gelmesi bu işin tuzu biberi oldu. TÜİK raporlarında ülkede fakir sayısı artıyor. Ülkede iki milyon kişi günde bir dolarla yaşıyor, akaryakıt 6 liraya dayandı. Seçim arifesinde tutulamayan bu fiyatlar seçimden sonra ne olur düşünmek bile istemiyoruz.  Tarımsal kredi faizleri yüzde 25, ticari kredi faizleri ise yüzde 19. Tarımda ithalat kaderimiz olmamalı, üreten olmalıyız” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP