DOLAR27,1479% 0.08
EURO29,0073% 0.11
STERLIN33,2632% -0.3
FRANG29,9750% -0.04
ALTIN1.680,29% 0,34
BITCOIN727.400-0.113

Ayvalık’ın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
Ayvalık’ın kurtuluşu coşkuyla kutlandı

Ayvalık’ta kurtuluşun yüz birinci yıl dönümü çeşitli etkinlikler ile coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilçe protokolü, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Ayvalık’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılı kutlandı. Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında, Ayvalığımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını, cumhuriyetimizin bugünlere taşınmasında alın teri döken ve emek veren tüm kadroları rahmet ve saygıyla anıyorum. Aziz şehitlerimize rahmet, şanlı gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.  Dünya halklarına örnek olan bir bağımsızlık mücadelesi ve özgürlük hikayesi Ayvalık’ta 29 Mayıs 1919’da 172. Alay Komutanı Yarbay Ali Çetinkaya tarafından atılan ilk askeri kurşun ile yazıldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından imzalanan Mondros Antlaşması’ndan kısa bir süre sonra Ayvalık 29 Mayıs 1919 günü düşman tarafından işgal edildi. Ama askerimiz esarete daha işin başında karşı çıkmasını bildi. Yarbay Ali Çetinkaya ilk askeri kurşunu atarak düşmana meydanı bırakmadı. Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki bu vatan sevgisi ve bu direnç, bu milli birlik üzerinde yüz yıllardır yaşadığımız toprakların onurudur. Ayvalık’ta İngiliz destekli Yunan askerlerine karşı 3,5 yıl sürdürülen bu onurlu mücadele, Atatürk’ün dediği gibi bir milletin makus talihinin değişimidir.

Bu topraklardaki mücadeleyi vermiş atalarımızın torunları olmaktan onur ve kıvanç duyuyoruz. O nedenle, kahramanlarımızın 101 yıl önce bize ve gelecek nesillere emanet ettiği destan Ayvalığımızın parçası olan bizlere, çok ayrı gurur veriyor. Ayvalık’ın Cumhuriyet’i ve temsil ettiği tüm değerleri sahiplenmesi; Kuva-yi Milliye ve demokrasinin temellerinin atıldığı bir şehir olması ve bir halkın bağımsızlığa kavuştuğu, zafer kazandığı 15 Eylül ruhuyla ilgilidir.  Ayvalığımız, Kurtuluş Savaşı’nın, Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerleri tarafından kazanılması sonucunda 15 Eylül 1922 günü bu işgalden kurtuldu. Bugün bu büyük günün 101. yıl dönümü. 15 Eylül aynı zamanda milli dayanışma ve bütünleşmeyi sağlayıp, millet olma gururu ve sevincini yaşadığımız ve ulusal onurumuzu koruma mertebesine ulaştığımız çok önemli ve tarihi bir gündür” dedi. Fatma Uysal

YORUM YAP