DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN750.4070.691

BASİAD Başkan Abdullah Bekki: Müsilaj felaketi, işbirliğinin önemini gösterdi

Yayınlanma Tarihi :
BASİAD Başkan Abdullah Bekki: Müsilaj felaketi, işbirliğinin önemini gösterdi

BASİAD Başkan Abdullah Bekki, müsilaj felaketinin afet yönetiminde başarının sırrının kapsamlı iş birlikteliklerinde olduğunu gösterdiğini söyledi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) başta Marmara Denizinde başlayan müsilaj felaketi olmak üzere doğal afetler konusunu ele aldı. Toplantıda  konuşan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, afet yönetiminde başarının sırrının siyaset üstü kapsamlı iş birlikteliklerinde olduğunu söyledi.

Bekki, “Yapılacak çalışmalar sayesinde afetlerin oluşturacağı ekonomik kayıpları ve can kayıplarını azaltmak mümkün. Bu noktada tüm afetlere karşı alınacak önlemler ve çalışmalar siyaset üstü olmalıdır. 1.2 milyonluk nüfusu, barındırdığı kültürel mirası ile Balıkesir Türkiye’nin en önemli İlleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda ülke ekonomisinin önemli üretim yerlerinden olan kentimizin afetlere dayanıklı hale getirilmesi için BASİAD olarak bizde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Doğal afetleri her zaman önleyemeyebiliyoruz ancak etkili yöntemler ve koordinasyon ile bunların zararlarını azaltabiliriz. Afet yönetimi olarak adlandırılan bu süreç, felaketleri önleme ve hafifletme için tüm stratejilerin uygulanmasını ve koordinasyonun sağlanmasını içeriyor. Bu kapsamda da yalnızca yasal mevzuatlar yeterli değil. Bunlara eş güdümlü olarak kamunun, özel sektörün, akademik çevrelerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın ve bireylerin katılımı gerekiyor. Çünkü bu iş birliği afet yönetiminin temelini oluşturuyor. KOBİ’lerimizin afetlere karşı hazırlıklı ve dayanıklı olmalarını sağlayacak projelere yönelmemiz de gerekiyor. Müsilaj sorunu ile yüz yüze kaldık. Gördük ki zamansız ve devasa soruna kısa süreli odaklanmak deniz ekosistemini geleceğe taşımamıza yetecek tedbirleri almamıza yetmiyor. Bu arada diğer afete kapı aralayacak uygulamalar da burnumuzun dibinde hem Ege’de hem Marmara’da aleni olarak devam etmektedir” dedi. Mustafa ATİK

YORUM YAP