DOLAR27,1693% 0.17
EURO28,9468% 0.14
STERLIN33,3148% -0.1
FRANG30,0040% 0.11
ALTIN1.682,44% 0,47
BITCOIN725.7420.354

Sarıkamış Şehitleri için yürüdük

Yayınlanma Tarihi :
Sarıkamış Şehitleri için yürüdük

Sarıkamış Harekatı’nın 103’ncü yıldönümünde hayatını kaybeden 60 bin kahraman asker Balıkesir’de düzenlenen etkinliklerle anıldı. Zağnos Paşa Cami önünden başlayan ve Kurtdereli Spor Salonu’nda son bulan yürüyüşe katılanlara kaşkol ve bere hediye edildi.

103’ncü yılında ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma programlarında Balıkesir’de de etkinlikler düzenlendi.

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’ndeki Allahuekber Dağları’nda, 1914-15 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen askerler Balıkesir Valiliği himayesinde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Sarıkamış Şehitlerini anma programı dün sabah saat 07:30’da Yıldırım Caminde ‘Gençler Sabah Namazında Buluşuyor’ projesi kapsamında Sabah Namazı ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

Zağnos Paşa Camii önünde başlayan ve Kurtdereli Spor Salonunda son bulan programlara Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Faruk Özen, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Erol Kayabay, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kınay, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bakım Albay Cengiz Cömertoğlu, Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanı Piyade Albay Evren Ünal, İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri, Balıkesir Mehteran Takımı, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

SARIKAMIŞ DESTANI

Kurtdereli Kapalı Spor Salonu önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Sarıkamış Destanının toplumumuzda oluşturduğu birliktelik ve manevi iklimin yaygınlaştırılması adına Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Halil İbrahim Koyuncu, Sarıkamış Destanının 103’ncü yıldönümü münasebeti ile bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından anma programı şiirlerin okunması ve İl Müftü Vekili Ramazan Topcan tarafından yapılan dua ile son buldu.

“BU VATAN ÇOK KOLAY KAZANILMADI”

Vali Ersin Yazıcı ise; tören sonrası basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu: “Bu vatan, bu gün de anlaşıldığı gibi çok kolay kazanılmadı. Binlerce şehidimiz Allahuekber dağlarında kaldı. Soğuk, insanın iliklerini donduracak kadar vardı ama hiçbir askerimiz o kutlu yolculuktan asla dönmeyi düşünmedi. Biz böyle bir neslin torunlarıyız ve bu neslin torunları bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin daha yukarılara taşınması, dünya devletleri arasında daha üst sıralarda yerini alması için her şeyi yapacaktır. Türkiye’nin her tarafında bugün Sarıkamış Şehitlerimizi anıyoruz. Bu şehitlerimizin ne yazık ki çok büyük bir bölümü donarak can verdi ama asla geri dönmeyi düşünmediler. Bu toprakların, bu vatanın kolay kazanılmadığını bu uğurda verilen mücadelenin büyüklüğünü bir kere daha düşünmemiz, hatırlamamız ve bu çerçevede kendi geleceğimizi daha güçlü bir şekilde inşaa edebilmemiz için bu kutlu yolculuğun önemi büyüktür. Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları her şeyin en güzeline, her şeyin en iyisine layık.Millet olarak, şehitlerimizi unutmayacağımızı, dualarımızı fatihalarımızla, minnet ve şükran ifadelerimizle onların aziz ruhlarına ve muhterem hatıralarına her zaman göndereceğimizi burada bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bölünmez bütünlüğümüz için hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, ebediyete intikal etmiş komutanlarımızın ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Sarıkamış Şehitlerimiz ve vatan uğruna toprağa düşmüş tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Mustafa ATİK

YORUM YAP