DOLAR28,9706% 0.05
EURO31,8506% 0.14
STERLIN36,8234% 0.17
FRANG33,1737% 0.12
ALTIN1.903,10% 0,09
BITCOIN1.096.972-0.115

Sütün başkentinde dünya rekoru

Yayınlanma Tarihi :

Süt üretiminde ilk 3 sırada yer alan Balıkesir’de Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve HAYKOOP’un Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği etkinlikte  3 bin 410 çocuk Kuva-i Milliye Meydanı’nda aynı anda süt içerek dünya rekoru kırdı, Dünya Çocuk Rekorları Kitabına adını yazdırdı.

Tarımın Başkenti Balıkesir’de Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği, 21 Mayıs Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği şenlikte 3 bin 410 çocuk aynı anda süt içerek Dünya Çocuk Rekoru kırarak adını Dünya Çocuk Rekorları Kitabına yazdırdı.

Kuva-i Milliye Meydanı’ndaki, rekoru tescil eden Dünya Çocuk Rekorları Hakem ve Tescil Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, rekoru Vali Ersin Yazıcı, büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve protokol üyelerine imzalattı. Hayvancılık Kooperatifleri Bölge Birliği Başkanı Faruk Özen “Çiftçilerimiz yılın her günü sabah akşam bizler için süt üretiyor. Üretimdeki bu başarıyı tüketim ayağında da  göstermeliyiz. Sağlığımız için vazgeçilmez olan bu ürünü ömür boyu tüketmeliyiz” dedi.

SÜT ZENGİNLİĞİMİZİ DÜNYAYA TANITACAĞIZ

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, tarımda, et, süt, yumurta üretiminde her zaman Türkiye’de ilk 3 arasında olan Balıkesir’in yeteri kadar tanıtamadığı zenginliklerini el ele vererek Türkiye’ye ve dünyaya tanıtacaklarını söyledi. Kafaoğlu, rekora imza atan çocuklara da seslenerek “ Atatürk ülkeyi siz gençlere emanet etti, Cumhurbaşkanımız da seçilme yaşını 18’e indirdi, Büyükşehir Belediyesi olarak gençlerimiz ne isterse vermeye hazırız. Sağlıklı kalmak için ne yapıyoruz, süt içiyoruz” dedi. Vali Ersin Yazıcı’da Türkiye’nin en fazla, en kaliteli sütünü üreten Balıkesir’e Rekorlar Kitabında yer almanın yakışacağını söyledi.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ise, yapılan organizasyonun önemine dikkat çekerek  şunları söyledi “Bugün burada yapılacak rekor denemesi aslında Balıkesir’in

üreticisiyle, tarıma gönül vermiş insanlarıyla, hayvancılığa gönül vermiş insanlarıyla fazlasıyla hak edilmiş bir deneme, hak edilmiş bir rekor olduğunu düşünüyorum. Ben Valimizin Balıkesir’de hem gençlerimize vermiş olduğu önemden dolayı, hem de üreticilerimize vermiş olduğu desteklerden

dolayı kendisine çok çok teşekkürlerimi sunuyorum. Tabii ki, Büyükşehir Belediye Başkanımız yapmış olduğu heyecanlı konuşmasında ifade etti, geleceğimiz gençlerimize, çocuklarımıza ne istiyorsanız biz size bütün imkânları sunmaya hazırız. O zaman çocuklar size ne düşüyor? Size süt içmek

düşüyor. Sağlıklı nesiller için süt içmeye devam edeceğiz, ben öyle inanıyorum. Sizin gözlerinizden de bunu okuyorum ”dedi. Konuşmaların ardından alanı dolduran 3 bin 410 çocuk aynı anda 1 dakika içerisinde süt içti, dünya rekoru kırdı. Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Danış, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri katıldı.

 

YORUM YAP