Yayınlanma Tarihi :

Uzmanı uyardı: Sahte tatil sitelerine dikkat!

Uzmanı uyardı: Sahte tatil sitelerine dikkat!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, yaz tatili için planların yapılmaya başlandığını söyledi. Erken rezervasyon yaparak kampanyalardan yararlanmak isteyenlerin tercihinin internet üzerinden tatil paketi satın almak olduğunu belirten Büyükışık, tüketicileri sahte siteler konusunda uyardı.

“SAHTE SİTELERE DİKKAT!”

Bayram tatilinin 9 gün olması ve yaz sezonun başlaması dolayısıyla çok sayıda vatandaşın tatil planı yapmaya başladığını, özellikle çeşitli kampanyaların yapılması ile fiyatlarından daha makul seviyelerde olması nedeniyle internetten tatil satın alan kişi sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Büyükışık, vatandaşlara bu konuda dikkatli olmalarını önerdi.

TÜKODER Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, “Tatilciler sosyal medya paylaşımları ve sahte tatil siteleri konusunda dikkatli olmalı. Tüketiciler, sosyal ağlarda tatile çıkıyoruz şeklinde paylaşımlardan kaçınsınlar. Hırsızlar sosyal ağları takip ederek sizin tatilde olduğunuzu öğrenip geldiğinizde evinizin talan edildiğini, kıymetli eşyalarınızın yerinde olmadığını görme ihtimaliniz çok yüksek” uyarısında bulundu.

“KONTROL EDİN”

TÜKODER olarak tatil ve bayram dönemlerinde tatil dolandırıcılarına yönelik şikayetler aldıklarını anlatan Büyükışık, “TÜKODER olarak tatile çıkacak olan vatandaşlara mutlaka güvenilir sitelerinde tatil rezervasyonlarını ve otellerini ayırtmalarını öneriyoruz. Sitenin güvenilir olup olmadığını anlamak için de TÜRSAB’ın bir doğrulama kodu olan sistemi var. Oradan linki girdiğiniz zaman bu sitenin güvenilir bir firmaya mı ait yoksa çakma bir site mi olduğunu anlaşılabilir” dedi.

“REKLAM ŞEKLİNDE OLAN SİTELER GENELDE ÇAKMADIR”

Tatil planı yapan kişilerin, ilk olarak arama motorlarına gitmek istedikleri yeri yazarak alternatif konaklama seçeneklerini incelediğini ifade eden Büyükışık, “Vatandaşlar tatil rezervasyonu yaparken arama motorlarına girdiklerinde ilk önüne çıkan reklam şeklinde olan sitelere dikkat etsinler. Bu siteler genellikle çakmadır. Sahte ve dolandırıcılık amaçlı kullanılabilinir. Tüketiciler bunlara itibar etmemeli. Gerçek sitelere ulaşarak bunun telefonla da teyidini almalılar. Tüketiciler, sosyal medya üzerinden yönlendirilen sitelerin güvenilir olup olmadığını mutlaka araştırsınlar. Her siteye güvenmemek gerekiyor. Güvenlik sertifikasyonu olan sitelerden alışveriş yapmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

“ÖDEMELERİ BANKADA YAPIN”

Ucuz tatil imkanı reklamlarıyla vatandaşların dolandırılabildiğine dikkat çeken Büyükışık, piyasada tatil fiyatlarının üç aşağı beş yukarı olduğunu belirterek, “Bir ürün normalin çok altında bir indirim ile tavsiye ediliyorsa burada sıkıntı yaşanabilir. Ucuzu tercih etmekten ziyade güvenilir olanı tercih etmek daha garantidir. Karşınızda güvenli bir firma varsa kurumsal olarak İBAN numarası ya da banka hesabı ile ödeme yapın. Elden ödeme yapmayın. Ödemelerinizi mutlaka belgelendirin. Hak mağduriyeti olursa belge olmadan hakkınızı alma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır” dedi.

“CAYMA HAKKINIZ VAR”

Yaşanana bazı gelişmeler nedeniyle tüketicilerin tatil hayalinin yarım kalabildiğini belirten Kemal Büyükışık, “Tüketiciler, hastalık, cenaze ve iş ile ilgili gerekçelerle tatil tarihlerini değiştirebiliyor ya da tamamen iptal etmek istiyorlar. Bu durumda tatil alınan siteler tüketicilere zorluk çıkartabiliyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişler, kapıdan satışlar, tüketici kredileri, devre mülk ve devre tatil sözleşmelerinde 14 gün, taksitli satış sözleşmelerinde 7 gün içinde tüketiciler hiçbir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden cayma hakları bulunuyor” bilgisini verdi.

“PARA İADESİ TALEP EDEBİLİRSİNİZ”

Büyükışık, mağduriyet yaşayan tüketiciler için bu durumun ayıplı bir hizmet alma anlamına geldiğini ifade ederek, “Tüketici burada seçimlik haklarını kullanabilir. İsterse malın yenisi ile değiştirilmesi ve ücretin geri iadesini de talep edebilir. Doğrudan hakem heyetine başvurabilirler” dedi. Fatma Uysal

Kaynak : Şeyma Kızıler

YORUM YAP