DOLAR28,9310% 0.02
EURO31,1894% 0.1
STERLIN36,3576% 0
FRANG33,0855% 0.08
ALTIN1.883,92% 0,00
BITCOIN1.273.547-0.543

Vali Şıldak: İstiklal Marşı Ruhuna sahip çıkmalıyız

Yayınlanma Tarihi :

Vali Hasan Şıldak, İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümünde yaptığı açıklamada; “Bugün hepimize düşen en büyük görevin, İstiklal Marşı’nda anlamını bulan, geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, atalarımızın emaneti olan vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak olmalıdır” dedi.

Vali Hasan Şıldak, yayınladığı mesajla İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümünü kutladı. Şıldak, “İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan devletimizin ve milletimizin bağımsızlık sembolü olan İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz. İstiklal Marşı; Türk Milleti’nin hürriyet ve bağımsızlığından ödün vermeyeceğinin tescili, milletin kederde ve kıvançta birliğinin tercümanı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belgedir.

Şanlı Bayrağımızla birlikte, bağımsızlığımızın en önemli simgelerinden olan İstiklal Marşı, özlü dizeleriyle milletimizi ortak düşünce ve duygularda buluşturmakta, birlik ve dayanışmamızı güçlendirmektedir. İstiklal Marşı’nın yazılmasına neden olan süreci ve Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ temennisini benliğimizde sürekli canlı tutmalıyız.

Bugün hepimize düşen en büyük görev, İstiklâl Marşında anlamını bulan, geçmişteki muhteşem mücadelenin önem ve değerinin şuuruna vararak, atalarımızın emaneti olan vatanımızın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak olmalıdır. Gençlerimizin,  İstiklal Marşı’nın özünü teşkil eden, vatan ve bayrak sevgisini, hürriyet ve bağımsızlık aşkını benliklerinde daima yaşatacaklarına, korkmadan yarınlara emin adımlarla yürüyerek, ülkemizin gelişmesine ve güçlenmesine katkı sağlayacak adımları kararlılıkla atacaklarına yürekten inanıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Marşı’nın Şairi Mehmet Akif Ersoy’u ve İstiklal Savaşı’nın bütün kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi. Mustafa ATİK

YORUM YAP