Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Haydi kan vermeye!

Haydi kan vermeye!

Bugün 14 Haziran dünya gönüllü kan bağışçıları günü.. 6 Şubat’ta olan büyük deprem ile birlikte Kızılay’daki kan stoklarımız erimeye başladı.. Kan bağışı çağrılarını daha çok duyar olduk..

Bir gün bize de lazım olacak.. Bunu unutmadan gidip düzenli olarak kan verelim.. Özellikle bugün.. Haydi dolup taşıralım Kızılay’ı kan bağışlarımızla bugün.. Günün anlam ve önemine yakışır davranalım..

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “dünya gönüllü kan bağışçıları günü” olarak kutlanmaktadır. Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir.

Türk Kızılayı kan hizmetleri konusunda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda saygın bir kimlikle anılmasını sağlayıcı, her türlü alt yapı, eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmeyi vizyon edinmiştir.

Tüm Dünya’da kan bağışçılarına adanan bu gün de Türk Kızılayı tarafından gönüllü ve düzenli kan bağışlayan kişilere teşekkür edilmekte, yaptıkları bağış sayısı doğrultusunda kan bağışçılarına madalya takdim edilmektedir.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde kamuoyunda gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılması amaçlanmaktadır.

Kaynak : Mert Özcan

YORUM YAP