Yayınlanma Tarihi :

Keşke bu tip seminerler hep olsa

Keşke bu tip seminerler hep olsa

Geçtiğimiz hafta, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği çok güzel bir etkinliğe katıldım. Balıkesir Eğitim Akademisi’nin ilk ayağı olan Veli Akademisi. Eğitim Bilimci, Akademisyen ve Yazar Dr. Özgür Bolat’ın katılımıyla gerçekleşen seminer oldukça faydalıydı.

Çocuklarımızın akademik başarısı kadar ruhsal başarılarına da önem veren bu projeyi çok başarılı buldum. Eğitim ailede başlar diyerek velilerin bilgilendirilmesi oldukça değerli. Salon tıklım tıklım doldu. Veliler öyle ciddiye almışlar ki işi, kiminin elinde not defteri kalem, kimisi telefona yazıyor. Bu tablo beni daha da mutlu etti. Öğrenmek isteyen var öğreten var. Her şey çocuklarımız için.

Çocuklarımızla nasıl konuşmamız gerektiğini samimi ve esprili bir şekilde anlattı Özgür Bolat. Veliler de pür dikkat onu dinledi. Kimi zaman soru cevap şeklinde ilerledi seminer kimi zaman kahkahalarla. Çıktıktan sonra da bolca üzerine düşünülecek konu bıraktı bizlere. Keşke daha çok etkinlik olsa bu şekilde dedirttirdi.

Sürekli yenilenen gelişen çağda çocuklarımıza ayak uydurmakta zorlanabiliriz. Kuşak çatışmaları yıllardır devam eden en önemli sorunlarımızdan. Ki son yıllarda kuşak çatışmasından farklı olarak duyduğum bir şey daha var. Yeni nesil şöyle, yeni nesil böyle… Doğru olabilir şimdiki çocuklar akıl küpü olarak çıkıyorlar sanki annelerinin karnından.

Ama ne olursa olsun, onlara yetişmemiz, bu uğurda da çaba harcamamız gerekiyor. Onları değilde de kendimizi geliştirmekle işe başlayabiliriz. Kitaplar okuyabilir, araştırmalar yapabilir ve bu tip seminerlere katılarak bunu yapabiliriz. Ve bence çocuk yetiştirmekteki en önemli kural şu; İçimizdeki çocuğu ortaya çıkartmak!

Çocuklarımızıla oyun oynayıp birlikte öğrenip birlikte büyümek gibisi yok. Tabi sınırlar dahilinde. Çocuklara sınır koymak, hem gelişimleri hem de büyüdüklerinde yaşayacakları için çok önemli… Bütün ebeveynlere kolaylıklar diiliyorum.

 

Kaynak : Mert Özcan

YORUM YAP