DOLAR 31,1186 % 0.25
EURO 33,7826 % 0.43
STERLIN 39,4451 % 0.18
FRANG 35,3430 % 0.3
ALTIN 2.034,48 % 0,09
BITCOIN 1.606.113 -1.27
Yayınlanma Tarihi :

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

İlk teravih namazını kılacağımız bu günde kalbimiz kıpır kıpır. Hamdolsun yine bir Ramazan’a daha kavuşma sevinci içimizde orucumuza niyetleneceğiz. Büyüklerden hep duymuşuzdur; eski ramazanlar kalmadı sözünü. Kaldı mı kalmadı mı bilemem. Lakin eskisinden daha güzel hale getirmekte bizlerin elinde. Ramazan’ı bir bayrama çevirmeyi neden başaramıyoruz acaba?

Eskiden olan ama şimdi olmayan şey samimiyet olsa gerektir. Eskiden teknoloji gelişmiş değildi, haliyle insanların beynini yıkayan bir durum yoktu. Şimdilerde maruz kaldığımız bu dijital deccal bizleri kul olmanın çok ötesine ittiğinden ağzımızın tadı kalmadı. Her şeyi takliden yapar olduk.

Ayıp kalmadı mesela. Çocuklar rahatça birbirleri ile dalga geçiyor. Edep kalmadı, ne aile içinde ne toplum içinde. Helal kalmadı. Helale dikkat edenlere enayi gözüyle bakılır oldu. Günah açıktan işlenir oldu. Zina yapmayan arkadaşına salak gözüyle bakan bir nesil yetişiyor. Sevgilin var mı? Yok! Nasıl yok, nasıl olmaz? Özgürlük kisvesi altına gizlenerek anne babaları zehirlediler, onlar da evlatlarını… Maalesef bu döngü böyle gidip duruyor.

Düzelmesini temenni etmekle birlikte yaşanan bu ahlaki erozyonun Ramazan ayı başta olmak üzere elbette her şeyi etkilediği aşikardır. İşte bundandır eski Ramazanların kalmayışı. Bir eski biz değiliz ki…

Ramazan ayınızı tebrik eder en güzel şekilde değerlendirmenizi Haktan niyaz ederim. Ramazan ile birlikte maddi manevi tüm kötü huylarımıza da oruç tuttururuz inşaallah.

Yazıma son verirken söylemek isterim ki; yazmaya bir süre ara veriyorum. Yeni yazılarda yeni kelimelerle görüşmek dileğiyle…

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP