DOLAR 31,1235 % 0.27
EURO 33,8187 % 0.55
STERLIN 39,5127 % 0.35
FRANG 35,4068 % 0.48
ALTIN 2.033,06 % 0,02
BITCOIN 1.609.108 -1.181
Yayınlanma Tarihi :

PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI ZİKİRLER -2-

PEYGAMBERİMİZİN YAPTIĞI ZİKİRLER -2-

Yapılan her ibadeti Allah’a şükür olarak tanımlayan Efendimiz (s.a.v) bize de daim şükür yani zikir halinde olmayı tavsiye etmiş, uygulamalarıyla da ümmete örnek olmuştur. Onun bu halinden bize örnekler veren Hz. Ayşe (r.a) şöyle demiştir: “Rasûlullah ­(s.a.v.)­ her  anında Allah’ı anardı.” (Müslim/Tirmizi) Bizlere edeb üzere nasıl kulluk yapacağımızı ve Allah’ı nasıl anmamız gerektiğini öğreten Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda her anının zikir üzere olduğunu görüyoruz.

Her anımızda nimetleri verenin Allah olduğunun hatırımızda tutulması sünnete uymakla gerçekleşmektedir. Bu aynı zamanda kulu gaflet halinden kurtararak daim Hak ile olmasına vesile olur. Her şeyin Allah’tan olduğunun bilincine varan kul böylelikle acizliğini fark ederek hâl diliyle şükür etmeye başlar.

Şimdi sizlerle Peygamberimizin (s.a.v.) yaptığı zikir örneklerinden bahsetmeye çalışacağım. Niyet edelim Peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanmaya ve okuduklarımızı hayatımıza tatbik etmeye.

Günlük hayatta bize sıradan gelen birçok davranışın duası olduğunu biliyor muydunuz? Misal yeni bir elbise giydiğinde Peygamberimiz şöyle dua ederdi: “Allahım! Hamd sanadır. -(giydiği şey ne ise) ismen söyleyerek- Bunu bana sen giydirdin. Bunun hayırlı olmasını, yapılış gayesine uygun olmasını diliyor, şerrinden ve yapılış gayesine uygun olmamasından da sana sığınıyorum.” (Kütüb-i Sitte/ Ebu Davud)

Yine elbise giyerken edilen başka bir dua ise şöyledir: “Avretimi örtebileceğim ve hayatta güzellik sağlayabileceğim bir elbise giydiren Allah’a hamd olsun.” Kim yeni bir elbise giyer, böyle söyler, daha sonra da eskittiği elbiseyi tasadduk ederse, sağken de öldükten sonra da Allah’ın himayesi, hıfzı ve örtmesi altında olur. (Kütüb-i Sitte/Tirmizi)

Evden çıkarken ve eve girerken de edilen dualar da  vardır. Bu dualardan birisi şöyledir: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kişi evine girince şu duayı okusun: Allahım! Senden hayırlı girişler, hayırlı çıkışlar istiyorum. Allah’ın adıyla girdik, Allah’ın adıyla çıktık, Rabbimiz Allah’a tevekkül ettik. Bu duayı okuduktan sonra ailesine selam versin.”

Peygamberimizden (s.a.v)  öğrendiğimiz başka bir dua ise şudur: “Bismillah. Allah’a tevekkül ettim.Güç ve kuvvet ancak Allah’tandır.”  derse, (melekler) ona şöyle seslenir: “Sen, her türlü kötülükten korundun.” Artık şeytan ondan uzaklaşıp gider.” Gün boyunca, her işinde Allah’ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.v), daima O’na dayanır, güvenir ve “Allah’ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” ( Tirmizi)  diye dua ederdi.

Abdullah İbnu Amr İbni`l-As’dan rivayet edildiğine göre Resulullah (sav) buyurdular ki: “İki haslet  vardır ki onları Müslüman bir kimse (devam üzere) söyleyecek olursa mutlaka cennete girer. Bu iki şey kolaydır. Kim onlarla amel ederse, azdır da… Her (farz) namazdan sonra on kere tesbih (sübhanallah), on kere tahmid (elhamdülillah), on kere tekbir (Allahu ekber) söylemekten ibarettir.” (Abdullah der ki:) “Ben Resulullah’ın (sav) bunları söylerken parmaklarıyla saydığını gördüm. Resulullah devamla buyurdular: “Bunlar beş vakit itibariyle toplam olarak dilde yüzellidir. Mizanda bin beş yüzdür, ikinci haslet ise yatağa girince Allah’a yüz kere tesbih, tekbir ve tahmid’de bulunmanızdır. Bu da lisanda yüzdür, mizanda bindir. (Her ikisi toplam iki bin beş yüz eder.)”

Velhasıl bize az gibi görünen bir takım amellerin Allah katındaki kıymeti ve ödülü hadislerle bildirilmiş olup bir Müslüman’ın hayatını nasıl dizayn edeceğini de öğrenmiş buluyoruz.

Allah hepimizi Kur’an ve Sünnete göre yaşayanlardan eylesin. (amin)

Cumanız mübarek ola…

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP