DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN750.4070.691

ANLAMLI BAĞIŞLAR

Yayınlanma Tarihi :
ANLAMLI BAĞIŞLAR

Zaman zaman gazetelerde hayırseverlerin yaptığı bağışlar ile ilgili olarak haberler okuruz. Birkaç defa yer alır; yapılan bu bağışla ilgili haberler. Önce bağışla ilgili olarak yapılan sözleşme, ardından hizmetin temel atma töreni ve sonunda hizmete açılması yer alır haberlerde. Bu üç aşamanın da haber olarak yapılması ve medyada yer alması son derece yerindedir.

Çünkü topluma, çevreye, o şehre ve ülkeye büyük yararı olan böylesi bağışa bağlı hizmetlerin duyurulması, hem örnek olması açısından hem de o kişi veya kişilerin hakkının teslim edilmesi açısından çok önemlidir. Bir kırmızı çorabı bile götüremeyeceğimiz bir dünyada, mal varlığı açısından çok üst düzeyde olmasına rağmen bir kuruş bile bağış yapmayanların yanında, milyonlarca lira bağışta bulunup yararlı hizmetler yapanları ne kadar taltif etsek azdır. Tamam dinimiz “sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek” diyor. Ama örneğin okul, hastane, sağlık ocağı vb. gibi kamu yararına olan üst düzeyde bağışlarda, bunu yapan kişilerin kendilerini açıklamaları ve toplumun da bunları bilmesinde bir yanlışlık görmüyorum. Muhtaç bir kişiye yapılan bir yardım var ve de bu lanse ediliyor, kişi mahcup ediliyorsa, tamam bu yanlış ve de yapılmaması gereken bir davranıştır.

Böylesi bağış yapanların yaşadığı manevi hazza da yıllar içinde zaman zaman şahit oldum. Ne kadar büyük bir mutluluk ve huzur yaşadıklarını yakinen gördüm. Bir örnek vermek istiyorum yıllar öncesinden. Düşünün hayatınızda bir gün bile okula gitmemişsiniz. Okul yüzü görmeden hayata atılmışsınız. Çok uzun bir mücadeleden ve çalışma hayatından sonra geliriniz artmış ve günün birinde milyonlarca lira harcayarak bir okul yaptırmışsınız. Bundan büyük bir mutluluk olur mu? Bu kişi, yıllar önce okulun yapım aşamalarına ve açılışına şahit olduğum Mehmet Bolluk… Yaptırdığı ve Milli Eğitimin hizmetine verdiği Gülser-Mehmet Bolluk Lisesi’nden bahsediyorum. Okulun yapımı esnasında o kadar titiz davranıyordu ki, her bir ayrıntı üzerinde azami dikkat ediyordu. En iyisi olsun ve sağlam olsun diye… Arkasından gelen yıllar içinde de okulun her şeyi ile ilgilenmeye devam ediyor. Ne mutlu ona…

Bu konuda yine başka bir örnek vermek istiyorum. Ayvalık’ta Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesini yaptıran Cihan Şişman’ın söylediklerini de çok anlamlı buldum. Açılışı yapılan okulla ilgili olarak hayırsever iş adamı önemli cümleler dile getirdi: ” Başta dinimiz İslam ve diğer semavi dinler ile hümanizmadan tarihin derinliklerindeki ilkel inançlara kadar, hep insana yapılacak yatırımın makbul olduğu kabul edilir. Bu okulda eğitim ve öğretim görecek yetenekli öğrenciler geliştirecekleri yeteneklerini yaşadıkları topluma sunarken, geçim sıkıntısı çekmeyecekleri bir coğrafyada yaşadıklarından, her zaman iş bulabilme olanaklarına da sahip olacaklardır.”  İşte bu kadar, bunu sağlamış olmaktan daha büyük bir mutluluk olabilir mi varın siz söyleyin. Yaptığı hizmetlere isimlerinin verilmesi de kendi arzuları olduğu müddetçe verilmelidir. İnsanlar bilmelidir, böylesine güzel bir tesisin bir hayırsever tarafından yapıldığını… Hem de örnek olması ve özendirmesi açısından da isimlerinin verilmesinin anlamlı olduğuna inanıyorum.

Ben olayı vurgulamak için bu iki örneği verdim. Bu anlamda İlimizde herkesin yakından bildiği yüzlerce gerçekleşmiş bağış var. Aynı zamanda burada bir gerçeği de vurgulamak isterim ki; Balıkesir bu anlamda özellikle son yıllarda çok önemli ivmeler kazandı. Yani bunların örnekleri çoğalmaya başladı. Bu örneklerin çoğalmasını istiyoruz.

Ayrıca çok ihtiyaç halinde ve özürlü olup gerekli malzemelerinin alınamadığı binlerce vatandaşımız da var. Bunlara da zaman zaman yardımlar yapılıyor. Ama yeterli mi? Hiç zannetmiyorum. Bu anlamda ihtiyaç sahibi bir kişiyi sevindirmenin de mutluluğunun çok çok fazla olacağına inanıyorum. Etrafımızda o kadar çok ki… Bunu gerçekleştirenlerden Allah razı olsun, kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

YORUM YAP