DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN750.7901.008

GÖZLER BUGÜNKÜ KABİNE TOPLANTISI’NDA…

Yayınlanma Tarihi :
GÖZLER BUGÜNKÜ KABİNE TOPLANTISI’NDA…

Bütün Türkiye’nin merakla beklediği 1 Haziran’a geldik. Çünkü Kademeli normalleşme 1 Haziran itibarıyla sona eriyor. Yeni yol haritasının ne olacağıyla ilgili herkesin gözü kulağı da bugün yapılacak Kabine Toplantısı’nda…

Bununla ilgili bir durum tespiti yapmak gerekirse; kontrollü normalleşme döneminde vaka sayılarının azaldığını, ağır hasta sayısında düşüş yaşandığını açıklanan rakamlara göre söyleyebiliriz. Aşılanmanın da hız kazanmasıyla salgınla mücadelede olumlu bir tablo ortaya çıktı.

Aşılanmadaki dalgalanmanın ve belirsizliğin artık netleşmeye başlaması ve aşı sayılarının artmasıyla birlikte, vaka sayılarının azaldığı tahmin ediliyor.

Kontrollü sosyal hayat döneminde vaka sayılarının 8 binin altına düşmesi ile normalleşme sürecinin ilerleyen günlerde hızlanması bekleniyor. Koronavirüsle mücadelede bugün yeni bir dönem başlayacak.

Karantina süresi 14 güne çıkarıldı

Sağlık Bakanlığı koronavirüsle mücadele kapsamında temaslı takibi, salgın yönetimi, hasta izlenimi ve filyasyon rehberini güncelledi.

29 Mart 2021 tarihinde yayımlanan rehberde 10 gün olarak görülen karantina süresinin yeni yayımlanan rehbere göre 14 güne çıkarıldığı bildirildi. Tabii bunu pek anlayamadık; salgın azalırken karantina süresi neden artıyor acaba?

Aşılama hız kazandı

Aşılama çalışmalarının hızla devam etmesi sonrasında yeni gruplara geçildi. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasının başlayacağı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tam bağımlı, orta düzey ve ağır engelli vatandaşların aşılanmalarının başladığını duyurmuştu.

Peki, maske işi ne olacak?

Bu konuda sevindirici bir açıklama yapıldı. Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan, normalleşme ile birlikte açık havada maske zorunluluğunun kalkabileceğini söyledi. Ancak kapalı alanlarda maske takılmasına devam edilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Bu gelişmeden söz edilmesi bile insanı sevindiriyor. Zaten artık birçok kişi ya geçirerek doğal aşılı ya da aşı yaptırmış durumda…

Restoran ve kafelerde durum ne olacak?

Uzmanların yaptığı açıklamalarda işletmelerin yeniden faaliyete geçebileceği öngörülürken, esnafın da gözü kulağı bugün yapılacak Kabine Toplantısı’nda. Uzmanlar, işletmeler açılsa bile belirli kurallara ve şartlara dikkat edileceğinin altını çiziyor.

Sektör temsilcileri açık havada restoranların hizmet verebileceğini ifade ediyor. 1 Haziran’dan sonraki yol haritasının en merak edilen kollarının başında da restoranların çalışma prensibi geliyor. Cumartesi günü hazırlık yapan bir lokantacı esnafla görüştüğümde, dışarısı için uygun yeri olmayanların yine mağdur olacağını söyledi.

Bu pandemi dönemi içinde en çok mağdur olanlara göre yapılan tespitlerde, yukarıda işaret ettiğimiz kesim ile daha birçok sektör gözlerini bugünkü Kabine Toplantısı’na çevirmiş durumda. Görüştüğümüz kişiler artık dayanma güçlerinin sonuna geldiklerini özellikle vurguluyorlar. Elbette ki bunun göz ardı edilmeyeceğini düşünüyoruz. Burada çok çok büyük sıkıntı içinde olanların vergi ve icralar dâhil sıkıntılarının da mutlak surette düşünülmesi gerektiği de can alıcı noktalardan birisi…

YORUM YAP