DOLAR27,1662% 0.16
EURO28,9669% 0.2
STERLIN33,3050% -0.14
FRANG29,9757% 0.01
ALTIN1.683,62% 0,54
BITCOIN728.4720.474

KÜLTÜR BAŞKENTİ BALIKESİR VE İSTİKLÂL MADALYASI

Yayınlanma Tarihi :
KÜLTÜR BAŞKENTİ BALIKESİR VE İSTİKLÂL MADALYASI

Bugün Ankara’da Balıkesir için önemli bir etkinlik gerçekleştirilecek. Balıkesir’in, Türk Dünyası Kültür Başkenti yapılmasıyla ilgili bir etkinlik… Kültür Bakanlığına bir heyet olarak gidilecek ve bu anlamda istenenler konusunda bilgi ve raporlar sunulacak. Bu amaca ulaşmak için tabii ki, gerekli bir kulis ve lobi çalışması yapılacak…

Türk Dünyası Kültür Başkenti meselesinden biraz bahsetmek istiyorum. Bu konuda gayret gösteren ve bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile birlikte Kültür Bakanlığına gidecek olan Türk Ocakları Derneği Balıkesir Şube Başkanı Tahir Korucuoğulları’ndan aldığım bilgiye göre her yıl Türk Dünyasından bir şehir başkent oluyor. 2022 yılı Üsküp olarak belirlenmiş, 2023 yılı için isim belirlenecek ki; işte bizim Balıkesir de buna talip. Bu başkenti belirleyen 5 ayrı kurum var, bunlardan birisi Türkiye’nin Kültür Bakanlığı ve yine Ankara’da Genel Sekreterlikle temsil edilen Türk Dünyası’nın UNESCO’su olan TÜRKSOY… Bu iki kurum ile yakın görüşmeler yapılarak Balıkesir isminin belirlenmesi sağlanacak.

Peki, bu o kadar önemli mi? Evet önemli; eğer başkent ilan edilirse Balıkesir’de Türk Dünyası olarak birçok yatırımlar gerçekleştirilecek. Geçmiş yıllarda bu şansı çok iyi değerlendiren illerin olduğu ifade ediliyor.

Ankara’da bugün ikinci bir etkinlik olarak, yine Başkan Yılmaz ve Balıkesir heyetinin katılacağı Türkiye Barolar Birliği Oteli’nde saat 19.00’da bir basın toplantısı yapılacaktı. Basın toplantısında yukarıda bahsettiğim konu ile birlikte Balıkesir’in yıllardır hak ettiği “İstiklâl Madalyası” konusu yüksek bir sesle dile getirilecekti. Ancak ilerleyen saatlerde bu toplantının ertelendiği bilgisi verildi. Pandemi şartları nedeniyle önümüzdeki birkaç gün içinde Balıkesir’de yapılacağını öğrendik.

Bu konudan da biraz bahsetmek istiyorum. Yıllar önce 2016 yılında BİRLİK Gazetesi olarak Sıtkı Şeremetli büyük bir imza kampanyası başlatmış ve çok sayıda katılımcı imza atmıştı; “İstiklâl Madalyası Balıkesir’in hakkıdır” diye…

Yine 19-22 Eylül 2019 tarihinde, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları Balıkesir Şubesi’nce düzenlenen “ Milli Mücadele’nin 100.Yılında Kuva-yı Milliye Şehri BALIKESİR” başlıklı Uluslararası Sempozyumun sonuç bildirisinde şu görüşlere yer verilmişti:

“Belirtildiği üzere Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanıp Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda bu kadar emek ve katkısı olan Balıkesir İstiklâl Madalyalı şehir olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Başta siyasilerimizin, üniversitelerimizin, belediyelerimizin ve STK’larının bu doğrultuda yoğun çalışmalar yapması gerekmektedir. Özellikle siyasi partilerimize mensup Balıkesir milletvekilleri el ele, omuz omuz omuza vererek Balıkesir’imize hem madalya hem de şerefli bir ön isim vermek için TBMM’de ortak imzalı bir kanun teklifi vermeleri gerekiyor. İnşallah gerçekleştirilen bu sempozyum fitili ateşleyen bir kıvılcım olur. Nitekim bunun ilk semeresi Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütün parti üyelerinin oybirliğiyle bu konuda alınan bir kararla sempozyum öncesinde görülmüştür.”

Ertelenen ve önümüzdeki günlerde yapılması planlanan basın toplantısıyla, bu sonuç bildirgesinde de net biçimde anlatılmaya çalışılan bir etkinlik gerçekleştirilecek ki; bu bana göre çok önemlidir.

Her iki konu da Balıkesir için önemli konulardandır. Kısır siyasi çekişmelerin ve yoğun gündemin içinde ne kadar yer alır bilinmez ama Balıkesir için tarihi anlam taşıyacak kararların alınması yönünde gösterilecek çabalar olarak, çok değerli olduğunu ifade etmek isterim.

YORUM YAP