Yayınlanma Tarihi :

Şimdi bu günü layıkıyla kutlayabilecek miyiz?

Şimdi bu günü layıkıyla kutlayabilecek miyiz?

Bugün 27 Mart Dünya Tiyatro Günü. Hatırlıyorum da çocukluğumuzda fuara Nejat Uygur Tiyatrosu gelirdi. Ailecek giderdik izlemeye. Nasıl da eğlenirdik nasıl da iyi gelirdi o birkaç saat hepimize.

Sonra çok uzun bir süre tiyatro gelmez oldu. Sancılı bir döneme girdi tiyatro sektörü. Hala hak ettiği yerde olduğunu düşünmüyorum Fakat artık belediyelerin çabalarıyla çoğu şehir tiyatrosuz kalmıyor.

Dizi, film gibi kolay da değil üstelik. Hadi olmadı tekrar çekelim yok tiyatroda. Canlı canlı ezberinden oynuyorsun. Hata kabul etmiyor. Binbir emek var bu işte. Gerçek sanat, gerçek sanatçı bana göre. Peki neden bu kadar az? Neden hak ettiği yerde, el üstünde değil?

Lisede bir arkadaşım “Tiyatrocu olacağım ben” demişti. Babası ise, “Ne yapacaksın tiyatrocu olup adam gibi iş güç sahibi ol para kazan” diye karşı çıkmıştı. Arkadaşım hiçbir zaman hayaline yönelik adım atamadı. Oysa meslek gibi meslekti benim gözümde.

Oyuncuya parası az, seyirciye çok geliyor. Tiyatrolar, tiyatrocular desteklenmeli ki ülkemiz mahrum kalmasın. Herkes gidebilsin. Şimdi bu günü layıkıyla kutlayabilecek miyiz? Özellikle tiyatrocular mesleklerinin durumundan yeterince memnunmuş gibi kutlayabilecekler mi?

Kaynak : Mert Özcan

YORUM YAP