Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ÜNİVERSİTELİ OLMAYA AZ KALDI!

ÜNİVERSİTELİ OLMAYA AZ KALDI!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 17-18 HAZİRAN tarihinde saatler 10:15 olduğunda başlayacak. Akademik hayata, ileride mesleğin seçimine, emeklerin karşılığını almaya son 3 gün. Bu son 3 günde aşırı huzursuzluk, bilgileri hatırlayamama, kalp atışlarının hızlanması ve hala daha deneme çözülüyorsa ya da ders çalışıyorsa fazlaca yanlışın çıkması, dikkat eksikliklerinin fazlalaşması karşılaşılan en doğal durumlardır. Karşılaşılan durumlarla ilgili felaket senaryoları yazmaktan uzak durulması gerekmektedir. Felaket senaryoları var olan stresi, gelecek kaygısını ve her şey birer zorundalıkmış hissini daha da arttırır.

SINAVA AZ KALA NELER YAPILMALI?

* Kesinlikle sınava girilecek yer görülmelidir. Sınav sabahı bu fayda sağlayacaktır.

* Hiçbir bir şey bilmiyormuş gibi hissedilebilir bu çok normal bir durum olduğundan tekrar videoları izlenilmemelidir.

* Son 3 gün kalmışken tekrar yapılmamalı ve artık ders çalışmak, denemeler çözmek sonlandırılmalıdır.

* Mental olarak zihni dinlendirme tarafına geçilmelidir. Dinlenme tarafında ise dikkat egzersizleri, nefes egzersizleri, stresi kontrol altına almakta faydalı olacaktır.

* Sınav günü canlandırılmalıdır. Kitapçığınız, kalemleriniz, suyunuz yanınızda sınava gireceğiniz salonda ve sıradasınız. En başarılı olunan denemenin sonuçlarıyla beraber olumlama yapılmalıdır. Zihin olumsuz olanları daha çabuk hatırlar, buna izin verilmemelidir. Sınav anında bütün bilgilerin yanınızda olduğunu ve her zaman ulaşılabilir oldukları zihne hatırlatılmalıdır.

* Sınava az kala uyku düzenine dikkat edilmeli ve beslenme alışkanlıkları değiştirilmemelidir.

* Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

SINAV SABAHI NELER BEKLER?

* Sınav sabahı en geç 9:30’da sınavın yapılacağı yerde bulunulmalıdır. Sabah sınav trafiği fazla olacağı göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

* Sabah hafif bir kahvaltı yapılmalıdır.

* Girilecek sınavla ilgili sınav giriş belgesi ve fotoğraflı kimlik kartı unutulmamalıdır. Eğer bunlar olmaz ise sınava giriş yapılamaz.

* Sınav cevap kağıdı kodlanmış olarak sıranızda sizi bekler. Cevap kağıdının kişiye ait olup olmadığını kontrollerini yapılmalıdır.

* Sınav sırasında turlama tekniğini uygulamak, nefes egzersizlerini yapmak, çözülemeyen sorularla inatlaşmayı bırakmak ve süreyi kontrol altında tutmak unutulmamalıdır.

Bir hatırlatma! En büyük cesaret gülümsemelerde gizlidir. Amerikalı yazar Herman Melville’nin dediği gibi; “Gelebilecek her şeyi bilmiyor olabilirim ama ne olursa olsun ona gülerek gideceğim.”

Kaynak : Haberci Gazetesi

YORUM YAP