Yayınlanma Tarihi :

Kütüphane kurmak için banka kredisi çekti

Emekli gemi inşa mühendisi Kerim Erhan, yaz aylarında yaşadığı Ayvalık’a kütüphane kurmak için 33 bin lira banka kredisi çekti. Kütüphane için 4 bin yeni kitap satın alan Erhan, krediyi emekli maaşıyla ödüyor.

Yaz aylarını Ayvalık’ta geçiren ve aslen İstanbullu olan iki çocuk babası, emekli gemi inşa mühendisi Kerim Erhan, 2004 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde, 2006 ve sonraki yıllarda sırayla Samsun’un 19 Mayıs ilçesi, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi ve Kars’ta kütüphane açtı. Bu kütüphaneleri maaşından biriktirdiği paralarla ve arkadaş çevresinden aldığı destekle kuran Erhan, iki yıl önce emekli oldu. Yazları kaldığı Ayvalık’ta bir kütüphane kurmak için kolları sıvadı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kadıköy Şubesi’nin üyesi olan Kerim Erhan, derneğin Ayvalık Şube Başkanı Nuray Özer ile görüştü. Kütüphane açma teklifini heyecanla karşılayan Özer, derneğin kütüphane yapacak yeri olmaması nedeniyle, kendisini Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile buluşturdu. Kütüphane için yeni yapılan Ayvalık Belediyesi Gençlik Merkezi’nde 100 metrekarelik bir alan, Kerim Erhan tarafından oluşturulacak kütüphane için ayrıldı. Erhan, ilçeye açacağı kütüphane için emekli maaşıyla ödeyeceği 33 bin lira banka kredisi çekti. Kütüphane için 4 bin yeni kitapla birlikte masa, sandalye ve rafları satın aldı. İnşaatı tamamlanmak üzere olan Gençlik Merkezi binasındaki kütüphanenin açılışının ise 19 Mayıs günü yapılması planlanıyor.

Yayın evlerinin kataloglarına bakarak tek tek seçtiği yeni kitaplarla dolu bir kütüphaneyi Ayvalık’a kazandırmaya hazırlanan Kerim Erhan, 14 yıl önce Ayvalık’a yaz tatiline geldiğini ve kendisini Ayvalık’ta doğmuş gibi hissederek kente aşık olduğunu belirtip, şunları söyledi:

“Şimdiye kadar kurduğum kütüphanelerin bir özelliği var. Hepsi yeni satın alınmış kitaplar ile oluştu. Hepsini özel olarak seçerek satın aldım. Seçerken, çocukların hoşuna gidebilecek kitapları tercih ettim. Sonuçta, çocukların kapısında kuyruk oluşturduğu kütüphaneler oldu. Bu tarz kütüphaneyi şimdi Ayvalık’ta kuruyoruz. Kitapları kendim kataloglardan seçerek aldım. Maalesef maddi imkanımız sonsuz olmadığı için ne kadar çok kitap alabiliriz kaygısıyla hesap kitap yaparak, çocukların hoşuna gidebileceği kitapları aldı. Ağırlıklı olarak Türk yazarların kitaplarından oluşan, Türk klasiklerine dünya klasiklerini ekleyerek çekirdek bir kütüphane kurduk.

Ben maalesef zengin bir insan değilim. İki yıl önce emeklilik hakkımı kazandım. Ayvalık için kurduğum kütüphanenin finansmanını da emekli maaşımdan karşılıyorum. Ancak kütüphane bir an önce açılabilsin diye banka kredisi çekerek kitapları, masaları, rafları satın aldım. Şimdi de her ay banka kredisinin taksitlerini emekli maaşım ile ödüyorum. Ayvalık’taki gençlere, anne ve babalara bu imkanı mümkün olduğu kadar kullanabilmelerini tavsiye ediyorum. Umarım hoşlarına gider zevkle, keyifle okurlar. Bence kitaplar ve kütüphaneler bir hazine ve inşallah o hazineyi değerlendirirler” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP