DOLAR28,9301% 0.01
EURO31,2284% 0.22
STERLIN36,3634% 0.03
FRANG33,0892% 0.11
ALTIN1.885,70% 0,10
BITCOIN1.275.6970.222

Can Cangök’ten mesaj var: BİR OLURSAK BAŞARIRIZ

Yayınlanma Tarihi :
Can Cangök’ten mesaj var: BİR OLURSAK BAŞARIRIZ

Afyon kampının ilk etabını tamamlayan Balıkesirspor’da teknik patron Can Cangök, transfer yasağının kalkmaması ihtimaline karşı çözüm formülleri üretiyor. Kamp şartlarından ve oyuncuların performansından memnuniyetini dile getiren Can Cangök, herkesten birbirini hırpalamaktan vazgeçmesini istedi.

Balıkesirspor, ikinci hazırlık karşılaşmasında Türkmenistan ekibi Şagadam Türkmenbaşı’nı 3-0 mağlup etti. Oyuncuların performansının son durumunu izleme fırsatı bulduğumuz karşılaşması öncesinde Balıkesirspor Teknik Sorumlusu Can Cangök’e merak edilenleri sordum. Can Hoca’nın cevaplarıyla ortaya hoş bir sohbet çıktı.

İrfan Duroğlu: Can Hocam, geçtiğimiz sezon Balıkesirspor’un doğruları ve yanlışları neler oldu? Oyuncu kadrosu büyük oranda korunmasına rağmen önemli ayrılıklar da oldu. Transfer yasağını da göz önünde bulundurursak, geçtiğimiz sezonun verileriyle ne türlü çözümler düşünüyorsunuz?

Can Cangök: Geçtiğimiz sezon, bizimle birlikte oyuncular ve yöneticiler ellerinden geleni yaptı. Benim görüşüme göre sağlıklı bir şekilde ligi tamamladık. Puan cetveli açısından son 3-4 haftada sıkıntı yaşamayacak şekilde ligi bitirdik. Gençlerimize forma şansı verecek fırsatı bulduk.

Sezon öncesi İshak, Eray ve Bekamenga takımdan ayrıldı. Transfer yasağının bulunduğu ortamda oyuncu kadrosunu büyük oranda korumayı başardık. Bunun için önceki yönetim kuruluna teşekkür etmemiz gerekiyor. Onlar, bunun için büyük çaba sarf etti.

Geçtiğimiz sezon 56 golle ligin en fazla gol atan takımları arasında yer aldık. Bunun yanında 48 gol yedik ve fazla gol yiyen bir takım olduk. Bu tabloda topa sahip olma isteğinden kaynaklanan hataların da sebep olduğunu gördük.

Ben göreve geldiğimden bu tarafa topa sahip olmak gerektiğinin üzerinde duruyorum. Bunu da büyük oranda başardık. Eskişehirspor ve Elazığspor karşılaşmalarının dışındaki müsabakalarda topa daha fazla sahip olan taraf bizdik.

Bizim takımımız oyuncu kadrosunun yapısı topa sahip olmak zorunda, belki birkaç pas fazla yaparak topu taşıyacak, belki biraz geç kalacak ama alanlar arası geçişi topa sahip olarak yapmak zorundayız. Bu anlamda bu sezon da aynı durumdayız. Hatta topa daha fazla sahip olmak zorundayız.

Defansif yönü biraz zayıf bir takımız. Yetenekleri fazla oyunculardan kurulu bir takımda bunun yaşanması gayet doğal. Yediğimiz gol sayısı da takım defansı anlamında zafiyetlerimizin olduğunu net bir şekilde ortaya koyuyor. Elimizdeki oyuncu kadrosu ile bu zafiyeti ortadan kaldırmanın yollarını arıyoruz.

Defans kurgumuz geçtiğimiz sezonun aynısı. Kalecilerimiz, yan bekler ve stoper oynayan oyuncularımız birbirini iyi tanıyor. Bu bölgede büyük sorun yaşamıyoruz ama onların önünde oynayan, müsabaka içerisinde çok koşan ve mesafe kat eden İshak ve Eray artık yok. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak zorundayız.

Diğer bir sıkıntımız özellikle Bekamenga’nın takımdan ayrılmasıyla boyumuz kısaldı. Kamp süresince ve oynadığımız hazırlık karşılaşmalarında bu sıkıntıları ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Oyun sisteminde değişikliğe gitmemiz gerekiyor. Bazı değişiklikleri denerken, ofansif anlamda sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak defansif anlamda yine sıkıntılar yaşıyoruz.

Elbette şu anda yaklaşık 20 gündür çalışıyoruz. Fiziksel olarak 60 dakika oynayabilecek duruma geldik. Transfer yasağını kaldıramazsak, önümüzdeki süreçte bu sorunları aşacak çözümleri bulmamız gerekiyor.

İrfan Duroğlu: FIFA, tek bir oyuncu transferine izin verse, hangi bölgeye oyuncu transfer etmek istersiniz?

Can Cangök: Boy avantajı olan iyi bir ön libero transfer etmek isterdim.

İrfan Duroğlu: Kadro darlığının sıkıntısını nasıl aşmayı planlıyorsunuz?

Can Cangök: Geçtiğimiz sezon kiralık oynadıkları takımlarda forma giyen ve tecrübe edinen Furkan ve Uğur’dan faydalanmanın yollarını arıyoruz. Bizim oyun anlayışımız itibariyle kanat oyuncularımızın daha fazla gol atması gerekiyor. Burak ve Mehmet’in gol sayılarını arttıracak formüller arıyoruz.

Bu anlamda Mehmet’in fiziksel anlamda geçtiğimiz sezona göre çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Şu ana kadar kampın en çok çalışan ve en istekli oyuncusu Mehmet oldu. Mehmet’in eksiklerini biliyoruz ve konuşuyoruz. O da bu doğrultuda kendisini ve oyun anlayışı geliştirerek, üstüne koyuyor.

Payasspor karşılaşmasının belli bölümlerinde istediğimiz değişiklikleri sahaya yansıttık. Karşılaşmanın ilk devresinde 7 gol pozisyonuna girdik. Bu pozisyonlar, karşı karşıya bulunan net pozisyonlardı. Yani ofansif anlamda istediğimiz değişiklikleri yapmakta zorlanmadık ama defansif anlamda yine aksadığımız noktalar oldu.

Dediğim gibi kamp çalışmalarımız istediğimiz seviyede gidiyor. Ağır ve zor antrenmanlar yaptık. Fiziksel anlamda güçlendik. Oyunun 60 dakikasını oynayabilecek seviyeye geldik.

Oyuncular, bu işin bilincinde. Eksik olan bölgelerimiz var. Transfer yasağını kaldıramazsak, eldeki oyunculardan maksimum fayda sağlayarak, hiçbir mazerete sığınmadan, daha iyi işler yapmak zorundayız.

İrfan Duroğlu: Genç oyuncuların performansı ne durumda?

Can Cangök: Genç oyuncularımız geçtiğimiz sezon tabiri caizse kaynar kazanın içine attık. Bu oyuncular henüz TFF 1. Lig seviyesine hazır değildi. Ama oynatmak zorunda kaldık. Şimdi onların performansını arttırmaya çalışıyoruz. Ancak genç oyuncu sayısının fazlalığı bazen çalışma düzenimiz bozuyor.

Oyuncu kadromuz, oldukça tecrübeli oyuncular ve altyapıdan gelen genç oyunculardan oluşuyor. 3 veya 4 kişilik çalışmalarda tecrübeli oyuncuların yanına koyduğumuz genç oyuncumuzun tecrübesizliği istediğimiz sonucu almamızı zorlaştırıyor.

Elbette genç oyuncular, bizim için ayrı bir değer. Onları kazanmak zorundayız. Ancak onların da bizim kadar çaba sarf etmesi, gelişim göstermek için daha çok çalışması gerekiyor.

Sezonun başlamasına az bir süre kaldı. Şehirin takımdan beklentisi yüksek ve transfer yasağımız var. Sezona iyi ve moralli bir şekilde başlamamız gerekiyor. Bu sezon, kadro darlığına rağmen en büyük avantajımız, oyuncu kadrosunun büyük bölümünün uzun süredir bir arada oynuyor olması olacak.

Kalan süreyi iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu nedenle Afyon kampının ikinci bölümünde oyuncu sayısını 21-22 oyuncu ile sınırlandırıp, genç oyuncuların bir kısmının Balıkesir’de ayrı bir program dahilinde çalışmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum.

İrfan Duroğlu: Oyuncuların mental durumu, devre arası kampına göre nasıl bir değişim gösterdi?

Can Cangök: Eskiden oyuncunun psikolojik durumunun performansdaki etkisinin yüzde 20 olduğu söylenirdi. Bence bugün bu oran, yüzde 60-70 seviyelerinde. Devre arasında yaptığımız kampta oyuncuların kafasında çok fazla sorun vardı. Bu sorunların temelini de ekonomik sıkıntılar oluşturuyordu. Bu iş moralle yapılan, psikolojinin önde olduğu bir iş.

Daha önce de dile getirdim. Bu takım, 10 maçlık periyotta galip gelemeyecek bir takım değil. Bunun teknik ve taktiksel bir açıklaması yok. Takımın başında ben olsam da hiç hoca olmasa da bu takım, mutlaka müsabaka kazanırdı. Oyuncuların zihni başka işlere yorulunca saha performansı düşüyor.

Yeni yönetim kurulunun belirlenmesinin ardından başkan ve yöneticilerin oyuncular ile yaptığı konuşmalar, güven düzeyini arttırdı. Oyuncuların kafasındaki tereddütler ortadan kalktı. Oyuncular, geleceği daha berrak görüyor ve sahadaki işine odaklanıyor.

İrfan Duroğlu: Yönetim kurulundaki değişikliğin oyuncuların performansına yansıması nasıl oldu?

Can Cangök: Geçtiğimiz sezon, ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan başka sorunlar da yaşadık. Şimdi tablo daha iyi görünüyor. Taşların biraz daha yerine oturması gerekiyor. Elbette bu biraz süre alacak ama hoca hocalığını, oyuncu oyunculuğunu, çalışan çalışanlığını bilecek ve ona göre davranacak.

İrfan Duroğlu: Yeni sezon öncesinde şehirden beklentiniz nedir?

Can Cangök: Kulübün çarklarının düzgün işlemesi bakımından taraftar, basın, oyuncu, teknik adam, şehrin ve takımın yöneticilerinin aynı düşüncede buluşması, kurumsallaşmamızı daha kolaylaştıracak. O zaman işimiz daha kolay olacak.

Şehrin, bu takıma koşulsuz destek olması ve pozitif enerjisini hissettirmesi gerekiyor. Taraftar ve şehrin ileri gelenleri, eskiden yaşananları bir kenara bırakıp, oyuncu kadrosuna moral motivasyon sağlaması lazım. Bunu başarırsak, geri dönüşünü saha içinde ve saha dışında almamız kolay olacak.

Birbirimize daha fazla güvenip, daha fazla destek olursak, bu şehir her türlü zorluğun üstesinden gelir. Bu şehirde, bu potansiyel fazlasıyla var. Yeter ki bir ve beraber olalım, birbirimizi hırpalamaktan vazgeçelim.

İrfan Duroğlu: Hocam, vakit ayırabildiğiniz için teşekkür ederim.

Can Cangök: Rica ederim. Asıl, buraya kadar geldiğiniz için ben size teşekkür ederim. Ayağınıza sağlık.

YORUM YAP