DOLAR27,1626% 0.14
EURO28,9074% 0
STERLIN33,2934% -0.17
FRANG29,9753% -0.03
ALTIN1.681,98% 0,44
BITCOIN726.091-0.098

Dursunbey Belediyespor’un şampiyonluk hikayesi

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir 1. Amatör Küme Merkez A Grubu’nda 2017-2018 Sezonu’nun şampiyon olarak tamamlayan Dursunbey Belediyespor’un genç teknik adamı Nuri Çömlekçi, sarı-kırmızılı ekibin şampiyonluk hikayesini HABERCİ’ye anlattı.

Dursunbey Belediyespor’un yıllardır sürdürdüğü yapılanmaya yaptıkları dokunuşlarla şampiyonluğa ulaştıklarını dile getiren, teknik sorumlu Nuri Çömlekçi, kulüp yöneticilerinin genç antrenörlere güvenmesini isteyerek, sevdası olan Balıkesirspor’un altyapısında görev yapmanın hedefleri arasında olduğunu söyledi.

İrfan Duroğlu: Dursunbey Belediyespor’la şampiyonluğa ulaşan maceranız nasıl başladı?

Nuri Çömlekçi: Her şey, sezon öncesinde Dursunbey Belediyespor Başkanı Yusuf Turhan’ın görüşmeye davet etmesiyle başladı. Ramazan Ayı’nda görüştük ve görüşmemizi tamamladığımızda sahura 45 dakika kalmıştı.

Daha önce Dursunbey Belediyespor’da 3 sezon futbol oynadığım için ilçenin yapısını ve futbolunu iyi biliyorum. Yusuf Başkan, yıllardır bu işi severek yapıyor. Yanında da iyi bir ekibi var. Daha önce benim hocalığımı da yapan Ahmet Zahit Yanık da bu ekibin en önemli parçası. Bu nedenle, Yusuf Turhan Başkan’la anlaşma sağlamakta zorlanmadık.

İrfan Duroğlu: Şampiyon takımın oyuncu kadrosunu nasıl oluşturdunuz?

Nuri Çömlekçi: Transfer çalışmalarımız 2 ay kadar sürdü. İnce eleyip, sık dokuduk. Kadromuza dahil ettiğimiz oyuncuların karakterleri bizim için önemliydi. Karakter ve yetenekler birleştiğinde, başarı kendiliğinden geliyor. Zaten, kadromuzdaki oyuncular, ligi iyi bilen tecrübeli oyunculardı. Dursunbey’in altyapısından dahil ettiğimiz oyuncularla birlikte Allah’a şükür iyi bir ekip olduk.

İrfan Duroğlu: Sezon öncesi hazırlıkları nasıl geçti?

Nuri Çömlekçi: Sezon öncesi hazırlık döneminde kamp yapma şansımız olmadı ama bu durumu telafi edecek çalışmaları fazlasıyla yaptık. Oyuncularımızın Dursunbey’in fiziki şartlarına uyum sağlaması için gerekli altyapıyı oluşturduk ve hazırlık karşılaşmalarımızın tamamını Dursunbey’de oynadık.

Sezon boyunca antrenmanlarımızı Ali Hikmet Paşa Spor Tesisleri’nde yaptık. İlçede yaşayan oyuncular, ekibimizin hazırladığı çalışma programı doğrultusunda, Ahmet Zahit Yanık hocamızın kontrolünde çalışmalarını Dursunbey’de sürdürdü.

Yaptığımız 6 hazırlık karşılaşmasından sonra sezona şampiyonluk hedefiyle başladık. İlk haftadan itibaren, maç-maç planlarımız yaptık. Hiçbir zaman bir sonraki haftayı düşünmedik. İyi başlayıp, galibiyet serisi yakaladık.

İrfan Duroğlu: Şampiyonluk yolunda belirleyici maçlarınız hangileri oldu?

Nuri Çömlekçi: Geriye baktığımızda tabii ki aklımızda kalan maçlar var. Mesela ilk yarıda sahamızda oynadığımız Etiborspor karşılaşmasını unutmak mümkün değil. Müsabakanın 30. dakikasından itibaren 10 kişi mücadele ettik ama sahadaki oyuncularım, oyunu bırakmadı ve sonunda sahadan 2-0 galip ayrıldık.

Unutamayacağımız bir diğer karşılaşma, yine sahamızda oynadığımız Ayşebacı Fatihspor müsabakası oldu. Rakibimiz, bizi iyi analiz etmiş olmalı ki iyi kapandı. Buna rağmen, yılmadan kazanmak için mücadele ettik ve 55. dakikadan sonra bulduğumuz gollerle 3-0 kazandık.

İkinci yarıda deplasmanda oynadığımız Etiborspor müsabakası da bizim şampiyonluğumuzda belirleyici oldu. Orada puan kaybetmiş olsaydık, puan farkı 2’ye düşecek ve son iki hafta çok daha zor geçecekti. O maçı da 3-0 kazanarak, sonraki hafta Gaziosmanpaşaspor karşısına çıktık. O maçı da 5-0 kazanarak, şampiyonluğumuzu ilan ettik.

İrfan Duroğlu: Dursunbey Belediyespor, ilçeden gerekli desteği alabildi mi? Dursunbey halkı, takımı sahiplendi mi?

Nuri Çömlekçi: Bu süreçte Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan, inanılmaz bir destek verdi. Bu vesileyle kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Başarıya giden yolda Dursunbey, bir bütün oldu. Elbette, bu başarının gizli kahramanları da var. Yıllardır, Dursunbey Belediyespor’a maddi ve manevi her türlü yardımı yapan İrfan Gündoğan, bu kişilerin başında gelir.

Dursunbey’in yapısını iyi bildiğimi daha önce söylemiştim. Başarılı olamasaydık, farklı sesler yükselebilirdi ama iyi bir seri yakaladığımızda Dursunbey halkı da havaya girdi ve takımı sahiplendi. Tüm maçlarımızda tribünlerimiz ve sahanın her tarafı doluydu. Taraftarlar, bizim itici gücümüz oldu. Biz de şampiyonluğu armağan ederek, onlara teşekkür ettik.

İrfan Duroğlu: Dursunbey Belediyespor’la bundan sonrası için görüştünüz mü?

Nuri Çömlekçi: Dursunbey Belediyespor’la bundan sonrası için herhangi bir görüşme yapmadık. Sezon başından yaptığımız görüşmede bazı hedefler belirlemiştik. Biz, bize verilen görevi yaptık ve şimdilik ilk adımını gerçekleştirdik. Bundan sonrasının Dursunbey Belediyespor’un tasarrufunda olduğunu düşünüyorum.

İrfan Duroğlu: Futbol tutkunuz nerden geliyor?

Nuri Çömlekçi: Ben, 20 yıldır Balıkesir futbolunun içerisindeyim. 1999 yılında Yenicespor’da futbol oynayarak başladım. Babam, çok istememişti ama ben vazgeçmedim. Benim için takımın ağabeyleriyle, taraftarıyla aynı araca binerek, coşkulu bir şekilde maça gitmek büyük keyif veriyordu.

İrfan Duroğlu: Antrenörlük hayatınız, ne zaman ve nerede başladı?

Nuri Çömlekçi: Ben antrenörlük hayatımın ikinci sezonunda ikinci şampiyonluğu yaşadım. Geçtiğimiz sezon da Yeni Sanayispor’la şampiyon olmuştuk. Bu sezon da Dursunbey Belediyespor’la aynı sevinci yaşadım. Aslında her iki kulübün de benim için benzer özellikleri var. Her iki kulüpte de daha önce futbol oynadım. Sevinçler ve üzüntüler yaşadım.

Antrenörlük hayatıma, geçtiğimiz sezon Yeni Sanayispor’da İsmail Aşkan hocamın yardımcısı olarak başladım. İyi periyot yakalayıp, sezonun ilk yarısını lider olarak tamamladık. Daha sonra bazı sebeplerle İsmail Aşkan hocam görevi bırakmak zorunda kaldı.

Bu gelişme üzerine Yeni Sanayispor yöneticileri, bana güvenerek, takımın başında görevime devam etmemi istedi. Bu bile benim gururlanmama sebep oldu. Verilen görevin sorumluluğunun bilinciyle, çalışmalarımızı sürdürdük. Allah’a şükür, sezon sonunda şampiyonluğa ulaştık.

İrfan Duroğlu: Yöneticiler, sizin gibi genç teknik adamlara, takımlarını neden teslim etsin?

Nuri Çömlekçi: Benim jenerasyonumdan, birlikte futbol oynadığımız arkadaşlarımdan, benim gibi antrenörlük yapanlar var. Bizler, bu memleketin çocuğuyuz. Bu işin içerisinden geliyoruz. Sahanın çamurunu, soyunma odasındaki ter kokusunu ve oraya gelen takımların hangi zorluklarla geldiğini çok iyi biliyoruz. Bu nedenlerle, kulüp yöneticilerimiz bize gönül rahatlığıyla güvenip, takım teslim edebilir.

İrfan Duroğlu: Antrenörlük kariyerinizle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Nuri Çömlekçi: Benim, bu yola çıkarken belirlediğim hedefler var. Gerekli eğitimleri alarak, kendimi geliştirmek ve hedeflerime ulaşmak istiyorum. Şu anda ilk hedefim, sevdamız olan Balıkesirspor’da görev yapmak. Bu doğrultuda yılmadan çalışmaya devam edeceğim. Rabbimin çalışanın ve kalbi güzel olanın hakkını vereceğini biliyorum.

YORUM YAP