DOLAR27,1669% 0.16
EURO28,9979% 0.31
STERLIN33,3783% 0.08
FRANG30,0386% 0.23
ALTIN1.684,01% 0,56
BITCOIN727.0990.532

Üniversite, Şişecam ve İşkur’dan istihdam projesi

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Üniversitesi (BAUN), Şişecam topluluğu ve Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, öğrenci ve mezunların doğrudan istihdamına yönelik ‘Cam Uygulamaları Sertifika Programı’ düzenlenmesi amacıyla iş birliği yapacak. İşbirliğine yönelik protokol Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, Şişecam Kimyasallar İnsan Kaynakları Direktörü İmran Eroğul ve Şişecam Akademi Müdürü Deniz Hasanbaş tarafından imzalandı.

Sertifika programıyla, eğitilen ve sonrasında belirlenecek adayların, İŞKUR aracılığı ile işbaşı eğitimlerini de tamamlayarak, Şişecam Kimyasallar bünyesindeki Cam Elyaf Sanayi A.Ş.’nin Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı devam eden fabrikasında istihdam edilmeleri amaçlanıyor. 2018 yılında her biri üç hafta olmak üzere iki defa düzenlenecek sertifika programında ise Balıkesir Üniversitesi bünyesinden akademisyenler ile Cam Elyaf Sanayi A.Ş.’den eğitmenler birlikte görev alacak.

İlk sertifika programına Balıkesir Üniversitesi’nin Balıkesir, Edremit, Bigadiç ve Altınoluk Meslek Yüksekokullarının Makine, Mekatronik, Elektrik, Elektronik Teknolojisi, Elektrik-Elektronik, Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi, Kimya Teknolojisi Programlarının son sınıfında olan ya da mezun durumdaki öğrencilerden başvurusu kabul edilen 28 aday katılacak.

REKTÖR ÖZDEMİR: İŞBİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Şişecam Topluluğu ile gerçekleştirilen iş birliğini önemsediklerini söyledi.  “Şişecam’ın Balıkesir’de Türkiye’nin tek cam elyaf tesisini kurmasını hem şehir için hem de üniversitenin geleceği açısından önemli buluyoruz. Başlangıçta birlikte eğitim sunuyoruz. Teknik eleman ihtiyacı, üniversitemizden karşılanacak. Bunların eğitimi söz konusu. İş birliği buradan başlıyor. İlerleyen zamanda Şişecam’ın Balıkesir’e gelişine neden olan temel hammadde kaynağının burada yoğunlaşması, başta doğrudan doğruya Şişecam’a kaynak sunan, imkanlar sunan fabrikaların, işletmelerin gelmesini sağlayacağı gibi taşımacılıktan tutun da yeni tesislerin kurulmasına da vesile olacak” dedi.

İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı da; Şişecam Topluluğu’nun cam elyaf konusunda Türkiye’de tek fabrikasının Balıkesir’de kurulmasının son derece sevindirici olduğunu belirtti.

Kurulacak tesise, bağlı sektörlerdeki firmaların da Balıkesir’e yatırım yapmalarını sağlayacak bir ana yatırım olarak baktıklarını dile getiren Balcı, “İŞKUR olarak Şişecam Topluluğu ve onunla birlikte gelecek diğer yatırım yapacak firmalara kurs programları, işbaşı eğitim programları ve istihdam konusunda, nitelikli işgücü kazandırılma konusunda elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz.  Bu süreç içerinde birlikte çalışacağız ve fabrikamız inşallah birkaç ay sonra faaliyete geçtiğinde ilimizden önemli bir miktarda istihdam da sağlanmış olacak. Ondan sonraki bu birlikteliğimiz devam edecek biz bu anlamda yatırım yapan Şişecam’a, bu birlikteliğe katkı sunan üniversitemize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Şişecam Kimyasallar İnsan Kaynakları Direktörü İmran Eroğul ise; kurulacak olan cam elyafın Balıkesir’e katkı sağlayacağına inandıklarını belirterek, “Bu vesileyle burada bize destek olan üniversitemize ve İŞKUR’a teşekkür ediyoruz” dedi.

Şişecam Akademi Müdürü Deniz Hasanbaş da BAUN ve İŞKUR iş birliğiyle amaçlarının hem istihdama destek sağlamak hem de cam konusunda öğrencileri ve mezunları yetiştirmek olduğunu ifade etti. Mustafa ATİK

YORUM YAP