Başkan Kafaoğlu: İş dünyasının emrindeyim

Yayınlanma Tarihi :

Ticaret Borsası ile il genelindeki Borsa, Sanayi ve Ticaret Odalarının konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, iş dünyasına projelerini anlattı. Yol, asfalt, kavşak projelerinden ilçelerde yapılacak çalışmaları tek tek anlatan Kafaoğlu, “İş dünyasının emrindeyim. Birlikte el ele sorunları aşacağız, derdimiz Balıkesir” dedi. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula da göreve geldiği günden bu yana insana ve kente dokunan Başkan Kafaoğlu’na her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula’nın ev sahipliğinde il genelindeki Ticaret Borsaları, Sanayi ve Ticaret Odalarının Başkanları ile bir araya geldi, projelerini anlattı, iş dünyasının sorularını cevaplandırdı.

KULA: BALIKESİR’İ YENİDEN YAŞANACAK ŞEHİR YAPIN

Otel Basri’de yapılan toplantının açılışında konuşan Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, “Bizler 4 yıldır oda ve borsalar bu toplantıları ayda veya 2 ayda bir yapıyoruz. İlçelerimizin, ilimizin sorunlarını, beraber hareket etme yaşama kültürünü geliştirme projelerini üretmeye çalışıyoruz. Afrin’de görev yapan kahraman askerlerimize başarılar diliyorum. Gazilerimize sağlık, kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, ulusumuza sabırlar diliyorum.

Bizler toplumun her kesiminde üyeleri olan büyük bir camiayız. Turizmden, tarıma, sanayiden ticarete ilimiz ve ülkemiz ekonomisinin büyümesi ve kalkınması için bir arada olmak zorundayız. Birlik ve beraberlik için kurumlar arası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamandayız. Büyükşehir Belediye Başkanım siz göreve geldiğiniz tarihten itibaren bütün ilçeleri tek tek ziyaret ediyorsunuz. Herkese elinizi değdirmeye çalışıyorsunuz, bizler bu coğrafyada hep beraber yaşayacağız. Balıkesir çok zengin bir coğrafya bir tarafta Orta Anadolu’ya sınırız bir tarafta Ege’ye, Marmara’ya. Batı’da olup da kırsal kesimde nüfusu olan nadir illerden biriyiz. Sizin her noktaya, mahalleye, ilçeye elinizin değeceği konusunda inancımız tamdır. Bu zamana kadar her tarafa elinizi değdirmeye çalıştınız bundan sonra da bütün coğrafyayı kucaklamanızı canı gönülden arzu ediyoruz. Bu şehirde yapılan her güzel şey hepinizi sevindirir ama yapılan her kötü şey de hepimizi üzer. Balıkesir yaşanabilecek şehirdi ama maalesef yaşanmaktan çıkmış bir hale gelmişken sizin eliniz değdikten sonra tekrar eski yaşanabilecek bir şehre bizi döndürmenizi sizden bekliyoruz” dedi.

Borsa ve oda başkanlarına seslenen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da; Balıkesir’de birlik beraberliğin sağlanıp ilin kalkınıp gelişmesi için herkesin elini taşın altına koymasını istedi.

KAFAOĞLU: KAPIMIZI AÇTIK

Kafaoğlu, “Kapımıza geleni geri çevirmiyoruz. Çünkü bizler Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Hacı Bektaş-i Veli’nin öğütlerini okuyarak, dinleyerek geldik. Ne güzel söylemiş Hacı Bektaş-i Veli ‘Gelene açıktır kapımız/yiyene helaldir lokmamız’ diye. Onun için kimseye kapımızı kapatmadık. Gelir gelmez belediyenin kapılarını vatandaşa açtık. Tabi vatandaşın hakkı, oralara mutlaka vatandaşlarımız ulaşacak. Asıl olan vatandaşımız. ‘Milleti yaşat ki devlet yaşasın’ diyor. Millet var olmadıktan sonra yöneticiler var olmuş ne işe yarar.

“1 MİLYON 205 BİN KİŞİNİN DERTLERİYLE İLGİLENİYORUZ”

Hepimiz bir gaye için çalışıyoruz, çabalıyoruz. Ne için çalışıyoruz? İnsanların mutluluğu için çalışıyoruz. Çünkü insan eşref-i mahlukattır, yaratılmışların en şereflisidir. Bütün alem ona hizmet ediyor. Yani Cenab-ı Allah meleklere rağmen insanı yaratmıştır. Bütün bitkiler, hayvanlar alemi, doğadaki her şey insanların mutluluğu içindir, insanlara hizmet ediyor. Bizler de yerel yöneticiler olarak şehrimize kendimizi adanmış kabul ediyoruz. 1 milyon 205 bin insanımızın tamamıyla ilgilenme mecburiyetimiz var. Bir kişi dahi olsa mutlaka ona gidip, onun ihtiyacını giderme mecburiyetimiz var. Ulaşamıyorsak sorumluluk bizdedir. Ulaşamıyorsak, onun derdini çözemiyorsak kendimizi mutlaka sorumlu addederiz” dedi.

“BİZE OY VERMEYENLERİN DE BELEDİYE BAŞKANIYIZ”

Belediye başkanlarının öncelikle bir şehri yönetirken, kendisiyle barışık olması gerektiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Çalışma arkadaşlarıyla barışık olması lazım. Tabi bir siyasi partiden seçilmişse, parti teşkilatıyla barışık olması lazım, o şehrin kurum, kuruluş ve müesseseleriyle barışık olması lazım. O şehrin halkıyla barışık olması lazımdır. Çünkü bizler seçildikten sonra herkesin belediye başkanıyız. Sadece bize oy verenlerin değil, vermeyenlerin de belediye başkanıyız. Bize oy vermeyenlerin de hakkını, hukukunu korumak, onların hakkını teslim etmek ve onların hizmet noktasında ihtiyacı olan hususları gidermek bizim asli görevimiz. Başka türlüsü doğru değildir, yanlıştır. Eskiler onun için belediye başkanına şehr-ül emin demişler. Herkesin emin olduğu insan demişlerdir. Belediye başkanından korkulmaz. Belediye başkanı bana bir zarar verir diye ürkmez. Belediye başkanı tekerime çomak sokar diye endişe etmez. Üretimimi durdurur diye endişe etmez. Belediye başkanı yürüyen arabaya güç olur, üretime destek olur istihdama katkı sağlar, taş üstüne taş koyanın elini o taşın altına koyar. Gerekirse şehrine adanmış hissederek gövdesini de başını da o taşın altına koymaya kendini hazır hissetmesi lazım.

“MUHALEFET BELEDİYELERİYLE DE KUCAKLAŞIYORUZ”

Bu duygu ve düşüncelerle yola çıktık. Balıkesir’in tamamını birleştirmeye, bütünleştirmeye geldik. Ayrımcılıklar, ötekileştirmekler asla bizim lügatimizde yok. Altıeylül Belediye Başkanıyken de böyle yaptım, Büyükşehir Belediye Başkanı olunca da inşallah buna dikkat etme gayreti içerisindeyiz. Gelir gelmez bütün ilçelerimiz dolaştık, insanlarımızla kucaklaştık, hiç kimseyi ötekileştirmeden, onlarla beraber yol haritalarımızı belirledik.

“İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI YOL ARKADAŞIM”

İlçe belediyelerimizden beşi Cumhuriyet Halk Partili, biri de Milliyetçi Hareket Partili. O arkadaşlarımızla da toplantı yaptım. Toplantıda belediye başkanlarının tamamına şunu ifade ettim: Arkadaşlar, sizlerle partimiz farklı olabilir, ama biz sizlerle yol arkadaşıyız. Nerede yol arkadaşıyız? Yerel yönetimlerde yol arkadaşıyız. İnsanlarımıza hizmet etmekte yol arkadaşıyız. Bu vatandaşın problemlerini çözmekte yol arkadaşıyız. Bu bardağın boş kalan kısmını birlikte doldurmakta yol arkadaşıyız. Hiçbir zaman birbirimizin rakibi değiliz, hasmı değiliz, düşmanı hiç değiliz” diye konuştu.

“ÖZNEMİZ BALIKESİR”

Öznelerinin Balıkesir olduğunu kaydeden Kafaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “İlçelerimiz farklı olsa da asla mikro Milliyetçilik yapmayacağız, birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için hareket etme mecburiyetimiz var. Balıkesir işte Marmara ile Ege’yi birleştiren tam bir odak olacak hüviyette. Ama bakıyoruz bugün kırsal mahallelerimiz doğunun çok daha gerisinde kalmış. Bu neden kaynaklanmış? İşte hep bir, beraber olamamışız, ortak hareket edememişiz. Partili seçilen milletvekilleri arasında bile ikilikler, üçlükler, dörtlükler olmuş. Asla müsamaha edeceğimiz, tahammül edeceğimiz bir şey değil. Mutlaka bir olacağız. Öznesi Balıkesir ise, Balıkesir’e biri çivi çakıyorsa biz de o çivinin çakılmasına yardımcı olmamız lazım dedik.”

“2018 YILINI ASFALT YILI İLAN ETTİK”

Balıkesir’in 1 milyon 205 bin nüfusu var ama bir Kayseri, Eskişehir, Kocaeli gibi değiliz. Kayseri’nin 1 milyon 300 bin nüfusu var ama Kayseri merkezde 1 milyon 100 bin kişi yaşıyor buralara hizmet götürmek kolay. Eskişehir’de 800 bin nüfus var 700 bini şehir merkezinde. Kocaeli’nin 1 milyon 900 bin nüfusu var hepsi birleşmiş bir uçtan bir uca 60 kilometre. Balıkesir’in 1 milyon 205 bin nüfusu var, 300 bini merkezde 900 bin 20 ilçe ve 900 köyde yaşıyor, coğrafyamızın büyüklüğü İstanbul’un üç katı. Bir tarafta Marmara Denizi, bir tarafta Ege Denizi diğer tarafı İç Anadolu. Buralara hizmet götürmenin, yol, kanalizasyon yapmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edersiniz. Asla mazeretlerin arkasına sığınmıyoruz. Yaptığımız anketlerde Balıkesir’in en büyük sorunun yol ve ulaşım olduğu ortaya çıktı. Kırsal mahallelerde bin 500 kilometre yol asfaltla hiç tanışmamış. Bu bizim ayıbımız. 15 yıldır otobanlarla, duble yollarla illeri bir birine bağlayan bir iktidarın kırsal mahallelerin yolunu yapmaması bizim ayıbımız. Bin 500 kilometreyi ihale ile 500 kilometreyi de kendi imkanlarımız ile yapacağız. 2018 yılını asfalt ve yol yılı ilan ettik. Geçtiğimiz Pazartesi günü bununla ilgili ihalemiz yaptık.

“ŞİİR OKUMAKLA BU İŞ OLMAZ DEDİLER”

Ne acıdır ki önce projeler yok diye algı oluşturmaya çalıştılar, şiir okumakla, çocukları sevmekle bu iş olmaz dediler. Bilmiyorlar ki; önce insanların gönlüne dokunacaksınız. Projelerimizi hazırladık, sadece proje ve animasyonla kalmasın diyerek ilk lansmanımızı ihale tarihlerini belirleyerek yaptık. İhalelerin büyük bir kısmı oldu olmaya da devam ediyor.

“İHALELERİ YAPTIRMAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

İnanın ihaleleri yaptırmamak için yine bu şehrin insanları, bu şehirde yaşayanlar değişik yöntemlerle ihale şartnamelerinden tutun da ihalenin neresine itiraz edilecekse itirazları yapıyorlar, yapsınlar problem yok. Biz her türlü alternatifi hazırladık, bu projeleri yapacağız. Biz bu işe baş koyduk. Her şeye rağmen bunları başaracak güçteyiz.

“2 BİN KİLOMETRE YOL YAPACAĞIZ”

20 ilçemizin tamamında 2 bin kilometre yol yapacağız. 7 kavşak yapacağız, üçünü biz yapacağız, Valilik, Adliye ve Diş Hastanesi yakınında kavşak yapacağız. Karayollarını da harekete geçirdik onların da yapacağı çalışmalar var. Projesi biten Bandırma’daki kavşaklar ihale ediliyor. Altınoluk, Güre, Edremit’te kavşakların yapımı için proje çalışmaları başladı.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Kafaoğlu, projeleriyle ilgili sunumun ardından oda başkanlarının ilçeleriyle ilgili sorularını yanıtladı. Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Başkan Kafaoğlu’na Kur’an-ı Kerim hediye etti. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP