“Kıdem tazminatı tavanı 41 bin 827 liraya yükseldi”

Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Nedim Veske, “Kıdem tazminatı tavanı 41 bin 827 liraya yükseldi” dedi.

Yayınlanma Tarihi :
“Kıdem tazminatı tavanı 41 bin 827 liraya yükseldi”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Ocak-Haziran ve Temmuz-Aralık olmak üzere yılda iki kez belirlenen kıdem tazminatı tavanının 2024 yılının ikinci yarısında ne kadar olacağının belli olduğunu belirten Türk-İş Balıkesir İl Temsilcisi Nedim Veske, “Kıdem tazminatı tavanı 41 bin 827 liraya yükseldi” dedi.

Kıdem tazminatının çalışılan işyerinden sağlık sorunu ya da askere gitme mecburiyeti gibi haklı sebeplerle ayrılınması veya iş akitlerinin sonlandırılması sonucu verildiğini hatırlatan Veske, “Kıdem tazminatı tavanı her yıl belirlenen oranda artıyor” dedi.

Kıdem tazminatı ve tazminata ilişkin hükümlerin 1475 Sayılı İş Kanunun 14. Maddesi ile 4857 Sayılı İş Kanununda düzenlendiğini ifade eden Nedim Veske, “Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışanları ilgilendiren kıdem tazminatına hak kazanabilmek için temel şart, çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmasıdır. Ancak bazı özel durumlarda da kıdem tazminatı alınabilmektedir. Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödeniyor. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil ediliyor.

Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatlerin (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarları dikkate alınıyor. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır” bilgisini verdi.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP