“Ödemeyene ceza var”

Yayınlanma Tarihi :
“Ödemeyene ceza var”

Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) Başkanı Ertuğ Aslan, Mart ayının, vergi beyannamesi ayı olduğunu, milyonlarca kişiyi ilgilendiren kira gelirleri ve vergilendirilmesinin bu yıl da beyan dönemi olan Mart ayında gündemde olduğunu hatırlattı.

Aslan, “31 Mart 2024, 2023 kira geliri elde edenler için beyanname için son tarihtir. Maliye bu yıl bu konuda hassas davranıyor. Banka verilerini mercek altına aldı. Beyan edilmeyen kira gelirlerini cezalı olarak almayı planlıyor. Kira geliri elde edenler mutlaka beyanlarını doğru yapsınlar. Ruhsatlı meslek mensubu mali müşavirlerden destek alabilirler” dedi.

Kira gelir vergisinin zamanında ödenmemesi veya beyanname verilmemesi durumlarında cezai işlemler uygulanacağını ifade eden Aslan, “Bu ceza miktarı, kira bedelinin yüzde 5’ine kadar değişebilir ve istisna tutarından yararlanılamaz. Ayrıca, gecikme zammı aylık olarak eklenir ve usulsüzlük cezası da getirilebilir”  dedi.

“SON TARİH 31 MART”

2023 yılı için elde edilen kira gelirinin beyannamesinin 31 Mart’a kadar verilmesi gerektiğini anımsatan Aslan, “İşyeri, arazi, gayrimenkul olarak tescil edilen haklar, imtiyaz hakları, telif hakları, motorlu araç kiraları da vergilendiriliyor. Ancak konut kira gelirlerinin vergilendirilmesi çok daha fazla kişiyi ilgilendirmesi ve bu yıl Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sıkı takip ve denetimi olması nedeniyle gündemde kalıyor” dedi.

KİRA GELİRİ NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, gelişen teknoloji ile Tapu, Nüfus kayıt sistemi, bankalar gibi yerlerden elde edilen verilerle kira geliri elde ettiği ya da edebileceği düşünülen milyonlarca kişiyi belirleyebilecek durumda olduğunu  belirten Aslan, bu çerçevede, çok sayıda kişiye yazılar da gönderildiğini ifade ederek, “Sorumluluklarını yerine getirmeyenler hakkında vergi cezası kesiliyor” diye konuştu.

KİRA GELİRİ VERGİSİ NASIL HESAPLANIYOR?

2023 yılındaki konut kira geliri 21 bin liranın üzerindeyse verginin hesaplanabilmesi için öncelikle yıllık kira geliri tutarından bu 21 bin liranın indirildiğini, kalan tutar üzerinden gider de düşüldükten sonra verginin hesaplandığını anlatan Aslan, “Örneğin, yıllık 120 bin lira olan kira gelirinden önce 21 bin lira düşüldükten sonra kalan 99 bin liradan da giderler indiriliyor” dedi.

“İKİ YÖNTEM VAR”

Giderleri indirmede götürü gider yöntemi ve gerçek gider yönteminin olduğunu hatırlatan “Hangi yöntemi seçmek avantajlı?” sorumuza şu yanıtı verdi: “Kira hasılatının yüzde 15’i götürü gider olarak indiriliyor. Kalan tutardan gelir vergisi hesaplanarak ödeniyor. Başka gider gösterilemiyor. Götürü gider yöntemini seçtikten sonra 2 yıl boyunca gerçek gider yöntemine geçiş yapılamıyor. Gerçek gider yöntemi ise daha karmaşık ama çok sayıda giderin gösterilmesi mümkün olabiliyor. Kiraya verilen gayrimenkulle ilgili indirilebilecek giderlerden bazıları şu şekilde: Bir adet gayrimenkulün edinme yılından itibaren 5 yıl süre ile edinme bedelinin yüzde 5’i, kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara harcanan borçların faizleri (örneğin kredi faizi), Kiraya veren tarafından ödenen aydınlatma, ısıtma, su ve asansör giderleri, Kiraya verilen malların idaresi için yapılan ve gayrimenkulün önemi ile orantılı olan idari giderler, Sigorta giderleri, Vergi, harç ve iştirak payları, Kiraya verilen için ayrılan amortismanlar, Kiraya verenin yaptığı onarım, bakım ve idame giderleri,  Kiraya verenin ödediği kiralar ve diğer gerçek giderler, Kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanın kira bedeli, Mukavelenameye, kanuna veya ilama istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar.”

BEYANNAME NEREYE VERİLECEK?

Aslan, bu konuda şu bilgiyi verdi: “Kira geliri beyannamesi Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kira geliri elde eden mükelleflere sunduğu “hazır beyan sistemi” üzerinden kolayca verilebiliyor (https://hazirbeyan.gib.gov.tr/). Hazır beyan sistemi, çeşitli kurumlardan ve bankalardan elde edilen bilgilerle vergi idaresinin işimizi kolaylaştırmak için hazır bir şekilde oluşturduğu bir sistem. Bilgilerin hatalı, yanlış olduğunu düşünenler, elbette değiştirip düzelterek beyan verebilir. Hatta ilgili kişi, beyan vermeyecek bir durumda; örneğin kira geliri elde etmemiş, yıllık 21 bin TL’nin altında kira geliri elde etmiş, konutu çocuğuna tahsis etmiş ya da satmış olabilir. Bu halde, bağlı olunan vergi dairesine ya da Hazır Beyan Sistemi’ne giriş yaparak “İşlemlerim/İstisna Dilekçesi Vermek İstiyorum” menüsü aracılığıyla durumu anlatan bir dilekçe verilmesinde fayda var.”

“ÖDEMEYENLERE CEZA KESİLİYOR”

Aslan’a, “Kira geliri beyan edilmez veya düşük beyan edilirse ne olur?” diye sorduk. İşte yanıtı: “Vergi dairesi ödenmeyen ya da eksik ödenen vergiyi aylık yüzde 3.5 faiziyle birlikte talep eder. Vergi ziyan ve usulsüzlük cezası kesilir. Kira gelir vergisinin zamanında ödenmemesi veya beyanname verilmemesi durumlarında cezai işlemler uygulanır. Bu ceza miktarı, kira bedelinin yüzde 5’ine kadar değişebilir ve istisna tutarından yararlanılamaz. Ayrıca, gecikme zammı aylık olarak eklenir ve usulsüzlük cezası da getirilebilir.”

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
  32,3524 32,3607 % 0.17
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
  34,3983 34,4602 % -0.71
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
  40,2460 40,3340 % -0.67
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  35,3695 35,3962 % -0.32
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
  23,4829 23,4964 % -0.46
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  3.900,43 3.987,20 % -0,91
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
  2.437,77 2.438,65 % -0,91
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
  2.214.666 -2.966

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış