Yayınlanma Tarihi :

112’yi meşgul edene 250 lira ceza

Valilikten yapılan açıklamada 112 Acil Çağrı Merkezleri Projesi ile acil durumlar için tek numara uygulamasının yapıldığı Balıkesir’de 112’yi gereksiz meşgul edenlere 250 lira para cezası uygulanacak.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Sağlık, Emniyet, Jandarma, İtfaiye, Orman ve AFAD’ın ayrı acil hizmet numaraları yerine 112 tek numara olmuştur. İl genelinde tüm acil çağrılar Yeni Mahalle-Karesi’de bulunan 112 Acil Çağrı Merkezinden yönlendirilmektedir. Acil çağrı yapılmasını gerektirecek durumlarda vatandaşların birden çok numara yerine tek bir numarayı bilmelerinin yanı sıra 112 Tek Numara Sisteminin diğer en büyük amacı, acil çağrı alındıktan sonra ekiplerin en kısa zamanda olay yerine ulaşmalarıdır.

Bu nedenle, gereksiz çağrıların, görevlileri meşgul etmemesi gerekmektedir. Asılsız ve kötü niyetli çağrılar, gerçek ihtiyaç sahiplerinin 112’ye ulaşamamalarına sebep olmaktadır. Halkın sağlığı, can ve mal güvenliğine karşı aldırmaz ve sorumsuz bu davranışın vicdani yükümlülüğü yanı sıra cezai yaptırımı da bulunmaktadır.

112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 23/2 maddesinde: Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre 250 Türk Lirası idari para cezası verilir. Tekerrür hâlinde bu ceza iki katı olarak uygulanır hükmü bulunmaktadır.” İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP