Yayınlanma Tarihi :

378 milyon liralık temel  atacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün Balıkesir’de inşa edilen 25 tesisin temelini atacak ve 10 tesisinde açılışını gerçekleştirecek. Temeli atılacak tesislerin 24’ü DSİ Genel Müdürlüğü ve biri de Orman Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir’e kazandırılacak. Yine açılışı yapılacak tesislerden 9’u DSİ, biri ise DKMP Genel Müdürlüğü tarafından inşa edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugün saat 14:00’de 15 Temmuz Meydanı’nda düzenlenecek olan toplu temel atma ve açılış merasimi ile toplam 378 milyon lira yatırım bedelli 25 tesisin temelini atacak ve 10 tesisinde açılışını gerçekleştirecek.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, düzenlenecek toplu temel atma ve açılış merasiminde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilecek Reşitköy, Susurluk Dereköy, Gönen Geyikli, Gönen Koçbayır, Gönen Muratlar, Marmara Topağaç ve Sındırgı Yusufçam Barajları ile 16 sulama tesisi ve bir göletin temelini atacak. Prof. Dr. Veysel Eroğlu bunların yanı sıra ağaçlandırma ve ormancılık projelerini içeren çalışmalarında temellerini atacak.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aynı törende bir baraj sulaması, 5 gölet, 2 gölet ve sulaması, 1 dere ıslahı ile Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) tarafından gerçekleştirilen 1 altyapı ve çevre düzenleme çalışmalarının açılışını gerçekleştirecek.

Balıkesir’de düzenlenecek törende 10 aileye gelir getirici tür, 10 aileye de ORKÖY sertifikası verecek olan Prof. Dr. Eroğlu ceviz, defne, kızılcık, kara servi ve fıstıkçamı türlerinden oluşan toplam 5 bin fidanı da Balıkesirlilere dağıtacak. Temeli atılacak ve açılışı gerçekleştirilecek tesislerle 101,25 milyon metreküp su depolanacak, 49 bin 630 dekar zirai arazi suya kavuşacak ve bir yerleşim yeri taşkın zararlarından korunacak. Orhan KÖKEN

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP