Yayınlanma Tarihi :

AFAD Müdürü Şahin: Büyük deprem her an olabilir!

AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, ‘Deprem Haftası’nda fay hattında bulunan Balıkesir’de 123 yıldır büyük deprem yaşanmadığını hatırlattı. Şahin, “Balıkesir’de her an büyük deprem olacakmış gibi hazırlanıyoruz.  87 bin kişiye farkındalık eğitimi verdik” dedi.

AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, ‘1-7 Mart Deprem Haftası’ nedeniyle düzenlediği toplantıda, kurumun yaptığı çalışmaları anlattı. Balıkesir’in fay hattında bulunduğunu hatırlatan Şahin, her an büyük deprem olacakmış gibi hazırlandıklarını, eğitim çalışmalarına hız verdiklerini söyledi.

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATILDI 

Afetlere karşı eğitim Seferberliği başlatıldığını kaydeden Şahin, “Deprem öncesi hazırlıklarımız tamam. Afet farkındalık eğitimlerinde Balıkesir’de 87 bin 675 kişiye ulaştık. 2021 yılı Mart ayı sonu itibariyle 50 bin katılımcıyı hedefliyoruz. Valiliğimizin koordinasyonunda yürütülen afet eğitim yılı çalışmaları kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel kuruluşlarla işbirliği içerisinde kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer farkındalık; şüpheli posta; sivil savunma; yangın; arama ve kurtarma; başlıkları altındaki eğitimler Balıkesir AFAD tarafından düzenleniyor. Hedef kitlesi, kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, muhtarlar, ihtiyar heyeti üyeleri, din görevlileri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, sanayi kuruluşları, iş yerleri, meslek odaları, öğrenciler, huzur evleri, rehabilitasyon ve bakım merkezleri, gönüllüler, site sakinleri, aileler ve tüm vatandaşlarımız.

2021 afet eğitim yılı faaliyetleri çerçevesinde müdürlüğümüz tarafından şu ana kadar 2 bin 880 vatandaşımıza eğitim verildi. Mart ayı sonu itibariyle hedeflenen katılımcı sayısı 50 bin kişi. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde öğrenci, öğretmen ve öğrenci ailelerine verilmesi planlanan eğitimler devam etmekte. İlçelerde kaymakamlıklar koordinasyonunda planlaması yapılan eğitimler, müdürlüğümüz eğitmenleri tarafından Mart ayı itibariyle Altıeylül ilçesi ile başlayıp Ayvalık ve diğer ilçelerimizle devam edecek. 2021 afet eğitim yılı kapsamında yapılan eğitimler, kurumsal internet sitemizde, Büyükşehir Belediyemiz aracılığıyla billboardlarda, toplu taşıma araçlarında, reklam panolarında ve sosyal medyada düzenli olarak paylaşılmaktadır” dedi.

“HER AN DEPREM OLACAKMIŞ GİBİ HAZIRLANIYORUZ”

AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, Balıkesir’in deprem bölgesi olduğuna dikakt çekerek, son 123 yıldır büyük bir depremin olmadığını ve Balıkesir’de her an deprem beklediklerini söyledi.

Şahin, “Bu depreme karşı hazırız. Balıkesir’deki fay hatları büyük bir tehlike arz ediyor. Yakın zamanda meydana gelen İzmir depreminde de ön saflarda bulunarak vatandaşlara yardım ettik. Ayvalık’ta  çıkan hortum sonucunda hızlı bir şekilde ulaşarak müdahale ettik. Hortumdan etkilenen bina sahiplerine de 204 bin lira ödenek çıkarıldı” dedi.

“BİN 585 TOPLANMA ALANI VAR”

AFAD İl Müdürü Şahin, Balıkesir’de bulunan toplanma alan sayısının bin 585 olduğunu söyledi. Şahin “Toplanma ve barınma alanları ile ilgili çalışmalar, İl Müdürlüğümüz tarafından 20 İlçe Kaymakamlığı ve Belediyeler ile yapılan toplantı ve yerinde incelemeler sonrasında güncellendi. İl genelinde belirlenen barınma alanı sayısı 43, toplanma alanı sayısı bin 585’tir” diye konuştu.

AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, toplantıya gelen gazetecilere yangın tatbikatı yaptırarak olası bir yangın durumunda neler yapılması gerektiğini anlattı. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP