DOLAR28,9762% 0.05
EURO31,8548% 0.21
STERLIN36,8348% 0.23
FRANG33,1915% 0.15
ALTIN1.903,35% 0,10
BITCOIN1.097.5760.173

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur: Kadına karşı şiddetle mücadelemiz kararlılıkla sürecek

Yayınlanma Tarihi :
Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur: Kadına karşı şiddetle mücadelemiz kararlılıkla sürecek

Ak Parti Balıkesir Milletvekili, MKYK Üyesi, TBMM Adalet Komisyonu Katip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Belgin Uygur, TBMM Genel Kurulu’nda İstanbul Sözleşmesi ve 104 emekli Amiralin sözde bildirisi üzerine konuştu. Uygur, “Güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplum politikamız ile tek bir kadın dahi şiddet görmeyinceye kadar şiddete karşı sıfır tolerans ilkesi ile kadına karşı şiddetle ve her türlü şiddetle mücadelemiz tavizsiz ve kararlılıkla devam edecek” dedi.

“HADSİZ SÖZDE BİLDİRİYİ ŞİDDETLE KINIYORUM”

Uygur, 104 emekli Amiralin sözde bildirisine tepki göstererek, “Vesayetçi ve kendisini milli iradenin üstünde gören zihniyetin; yayınladıkları hadsiz sözde bildiri ile siyasete ve millete ayar vermeye çalışmasını şiddetle kınıyorum. Vesayet heveslileri ve darbeci zihniyet bilmelidir ki; vatansever aziz milletimiz bu tip tehditlere asla boyun eğmeyecek demokrasiye ve milli iradeye sonuna kadar sahip çıkacaktır” dedi.

“KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELEMİZ TAVİZSİZ VE KARARLILIKLA DEVAM EDECEKTİR”

Belgin Uygur, İstanbul Sözleşmesiyle ilgili olarak yürürlükte olan 2018/9 sayılı milletlerarası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkındaki düzenlemeye göre Uluslararası Anlaşmaların onaylanması, çıkarılması ve feshinin yürütmenin yani Cumhurbaşkanının yetkisinde olduğunu ifade etti.

Uygur, “Yine sözleşmenin 80. maddesinde de herhangi bir tarafın, herhangi bir zaman diliminde Avrupa Konseyi Genel Sekreterine yapacağı bildirim ile sözleşmeyi feshedebileceği belirtilmektedir. Milletimizin oyları ile seçilen Cumhurbaşkanımız, yürütmeyi temsilen; kanun ile tanımlanmış yetkisi olan fesih yetkisini kullanmıştır. Şiddet ve özellikle kadına yönelik şiddet sadece bizim ülkemizin değil, kendilerini medeniyetin beşiği olarak kabul eden Avrupa ülkelerinin de başlıca sorunudur.

İşte bu nedenle kadına yönelik şiddetin ve her türlü şiddetin önlenmesi ve mücadelesi noktasında samimi bir duruş sergileyip bu doğrultuda tavır almamız gerekmektedir. Bizim medeniyetimizde, geleneğimizde erkeğin yanında daima kadın vardır. Biz, cenneti annelerin ayakları altına seren kadim bir medeniyetin mensuplarıyız” dedi.

“KADININ HER ALANDA GÜÇLENMESİ İÇİN BÜTÜN DÜZENLEMELERİ HAYATA BİZ GEÇİRDİK”

Milletvekili Uygur, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplum anlayışı ile kadının siyasal, toplumsal ve ekonomik alanlar başta olmak üzere her alanda güçlenmesi için bütün düzenlemeleri hayata biz geçirdik. İnsan, Eşref-i mahluktur şiarıyla önce vicdan ve merhamet diyerek tek bir kadının dahi şiddete uğramadığı güne kadar, şiddete sıfır tolerans ilkesi ile kadına yönelik şiddetin ve her türlü şiddetin önlenmesi noktasında mücadelemiz tavizsiz ve kararlılıkla devam edecektir.

Kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla son 18 yılda 6284 sayılı yasa başta olmak üzere çeşitli düzenlemeleri hayata geçirdik. Yine 6284 sayılı yasanın sorunsuz bir şekilde uygulanması amacıyla Adalet Bakanlığımızca bir genelge çıkarıldı. İçişleri Bakanlığımızca KADES uygulaması hayata geçirildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri kuruldu. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planında; Eşe karşı işlenen suçlarla ilgili öngörülen ağırlaştırıcı sebebin boşanmış eşi de kapsaması noktasında hedefimiz var. Tek taraflı ısrarlı takip fiillerinin ayrı bir suç olarak düzenlenmesini öngörüyoruz. Şiddet mağduru kadınlara avukat görevlendirilmesini düzenliyoruz.

Tekrar ifade ediyorum, güçlü kadın, güçlü aile ve güçlü toplum politikamız ile tek bir kadın dahi şiddet görmeyinceye kadar şiddete karşı sıfır tolerans ilkesi ile kadına karşı şiddetle ve her türlü şiddetle mücadelemiz tavizsiz ve kararlılıkla devam edecektir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM YAP