DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

Akademik Odalardan çağrı: Deprem Gözlem Evi kurulmalı

Akademik Odalardan çağrı: Deprem Gözlem Evi kurulmalı

Balıkesir Akademik Odalar Birliği toplantısında 6 Şubat’ta 10 ilde etkili olan büyük depremle birlikte olası Marmara Depremi konuşuldu. Olası deprem için Afet Eylem Planı hazırlanması, Balıkesir Deprem Sempozyumu düzenlenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca bölgedeki depremlerin izlenmesi ve erken uyarı yapılması için Balıkesir’de Deprem Gözlem Evi kurulması gerektiği vurgulandı.

Balıkesir Akademik Odalar Birliği (AKOB) Tabip Odası’nda toplandı. Dönem Sözcülüğünü yürüten Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan’ın oturum başkanlığında yapılan toplantıya Baro, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, Eczacı Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Meteoroloji Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Maden Mühendisleri Odası yöneticileri katıldı. Toplantıda 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi, bölgede yapılan ve yapılacak çalışmalar ile ileriye yönelik alınması gereken önlemler konuları görüşüldü.

Öncelikle depremin ilk gününden itibaren deprem bölgesinde Hatay’da  arama-kurtarma çalışmalarında bulunan Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Ersin Aktaş ve yine depremin üçüncü gününde Hatay’da ‘Eczane Çadırı’ kurarak, çalışmalara katılan Balıkesir Eczacı Odası Başkanı Göksel Gümüş, koordinasyon, yapılan ve yapılması gereken çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Akademik odaların bileşenleri de bu süreçte yaptıkları yardım ve çalışmaları aktardı, eksik ve aksaklıklar ele alındı.

Toplantıda 6 Şubat depremi ile ilgili kapsamlı ve ortak bir metin hazırlanmasına, bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da meslek odalarının yan yana ve merkezi yönetimleri ile iletişim halinde gerek insan gücü, gerek malzeme ve yardımlar, gerek sağlıkla ilgili tedavi ve girişimler konusunda ortak davranmasına, Balıkesir iline gelen depremzedelerle ilgili AKOB bileşenleri arasında gerekli iletişim ve koordinasyonun sağlanarak kısa sürede çözümler üretilmesine karar verildi.

“OLASI MARMARA DEPREMİ İÇİN ÖNLEMLER ALINMALI”

Toplantıda olası Marmara depremi de ele alındı. Balıkesir Akademik Odalar Birliği olarak ‘Afet Eylem Planı’ hazırlanmasına, ilde mevcut imar planlarının yeniden gözden geçirilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde girişimlerde bulunulmasına, en kısa sure içerisinde ilgili kurum ve paydaşlarla ‘Balıkesir Deprem Sempozyumu’ düzenlenmesine karar verildi.

Tabip Odası Başkanı Uçan, “Ayrıca depremlerin odak mekanizma çözümlerini yapan Jeofizik Mühendisliği bilim dalı olan Sismoloji’den yararlanılarak, bölge ve civarındaki aktif faylara sismometre ve ivme ölçerler yerleştirilerek, bölgedeki depremler izlenmelidir. Günümüz teknolojisi ile büyük magnetütlü depremlerden önce küçük magnetütlü depremler izlenerek erken uyarılar yapılmaktadır. Bunun için Balıkesir de Deprem Gözlem Evi kurulmalıdır” dedi. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP