DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN750.7901.008

Altıeylül Belediyesi’nden Hasan Basri Çantay’a vefa

Yayınlanma Tarihi :

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti. Başkan Avcı, Cemiyet Başkanı Ramazan Demir’e vefatının 50. yılında Hasan Basri Çantay için Altıeylül Belediyesi tarafından basımı üstlenilen 2 ciltlik eseri hediye etti.

Balıkesirli öğretmen, gazeteci, politikacı, fikir ve din adamı, Kur’an Müfessiri Hasan Basri Çantay’ın halk ve hak yolunda geçen mücadelelerini anlatan prestij kitabı yayımlandı. Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, kitaplardan bir bölümünü alimin adını taşıyan Gazeteciler Cemiyeti’ndeki kütüphaneye hediye etti.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Balıkesir’in değerleri arasındaki Hasan Basri Çantay’ı anlatan ve belediye yayını olarak bastırılan 2 ciltlik prestij kitabından bir bölümünü Balıkesir Gazeteceler Cemiyeti (BGC) Medya Merkezi ve Basın Müzesi bünyesindeki Hasan Basri Çantay Kütüphanesine armağan etti.

Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek kitapları teslim eden Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, cemiyet yöneticileri Ramazan Demir, Doğan Alparslan ve Taşkın Sarıca ile çeşitli konular üzerine hasbihalde bulundu.

Avcı, “Altıeylül Belediyesi olarak değerli alim Hasan Basri Çantay’ın hayatını, mücadelelerini anlatan eseri kültür hayatına kazandırmaktan onur duyuyor, vatandaşlarımızın bu eserden en iyi şekilde yararlanmasını diliyoruz. Yakın gelecekte ise; Osmanlı tarihi ve Balıkesir’imiz için değerli bir şahsiyet olan Zağnos Mehmed Paşa hakkında önemli eseri ülkemizin kültür hayatına kazandıracağız” dedi.

AVCI’YA TEŞEKKÜR

BGC Başkanı Ramazan Demir ise; Balıkesir basını için çok değerli bir isim olan Hasan Basri Çantay adının yaşatılması ve vatan, bayrak, hak yolunda geçen mücadelesinin gelecek kuşaklara aktarılması açısından yapılan çalışmalara desteği nedeniyle Belediye Başkanı Hasan Avcı’ya teşekkür etti.

“SAYGI, VEFA, HİZMET…”

Gazeteciler Cemiyeti’nin Demir, şunları söyledi: “Balıkesir’in tarihine saygı, değerlerine vefa, kültürüne hizmet, sosyal yaşamına katkı yolunda her kim çaba gösteriyorsa, adım adıyorsa başımızın üzerinde yeri var. Hasan Basri Çantay’ı çok önemsiyoruz. Balıkesir gazetecileri olarak üstadımızın adını unutturmamayı görev addettik.

YENİ ESERLER YOLDA

Bu eserin kazandırılmasına öncülük eden ve ilimizin değerlerinin yaşam mücadelelerini A’dan Z’ye irdeleyerek kitaplaştırmaya kendini adayan İlahiyat Fakültemizin değerli Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit’e de teşekkürü borç biliyoruz. Değerli üstadımız, bir hayalimizin gerçekleşmesi amacıyla bizlere de öncülük etti. Yakında ilimizin belli dönemine ışık tutacak bir sürprizimiz olacak.” Çiğdem AKBAY

YORUM YAP