DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

Aşk; her dilde çiçektir

Yayınlanma Tarihi :

Paşa Çiçekçiliğin sahibi Alkan Engin, Şubat deyince akla gelen ilk şeyin çoğu kişi için ‘Sevgililer Günü’ olduğunu söyleyerek, herkesin telaşla beklediği o günün yaklaştığını belirtti.

“Paşa Çiçekçilikte sevgilinizi ve eşinizi mutlu edecek güzel çiçekler bulabilirsiniz” diyen Engin, çiçeklerin bize doğanın armağanlarından birisi olduğunu, güzel koku ve görünüşleriyle daima dikkat çektiğini ifade etti. Çok eskiden beri insanların, birbirlerine çiçek verdiğini, günümüzde insanların özellikle Sevgililer Gününde, Anneler Gününde, evlilik yıldönümlerinde, cenazelerde ve açılışlarda çiçek verdiğini anlatan Engin, “Sevgilinize, eşinize ya da annenize çiçek verirken özel günleri beklemeyin. Sıradan bir günde vereceğiniz çiçekler, özel günlere göre daha anlamlı olur” mesajı verdi.

“KIRMIZI KARANFİL SEVGİ ANLAMINA GELİR”

Her rengin ve çiçeğin farklı anlamının olduğunu söyleyen Engin, çiçek hediye ederken dikkat edilmesi gereken bazı noktaları şöyle sıraladı: “Doğadaki renklerin insanda çağrıştırdığı bazı anlamlar vardır. Bunlar ülkeden ülkeye biraz farklılık gösterse de genellikle birbirine çok yok yakındır. Sıcak renkler yani ateşi çağrıştıran renkler insanının içini kıpır kıpır eder. Yaşama sevinci verir, enerji doldurur ve canlandırır. Kırmızı, turuncu ve sarının bazı tonları gibi.

Bu yüzden, annenize, sevgilinize ya da eşinize vereceğiniz çiçek için kırmızıyı tercih etmelisiniz. Aşkı ve sevgiyi çağrıştıran bir renk olduğu için en yaygınıdır. Tabi hangi çiçek olduğu da önemlidir. Mesela kırmızı gül aşkı temsil ederken, kırmızı karanfil sevgi anlamına gelir. Soğuk renkler vardır birde. Mor, mavi, yeşil, siyah, kahverengi, gri tonları bu gruba girmektedir. Yalnız hepsi aynı şeyi ifade etmez. Mesela mavi ve yeşil insana mutluluk hissi verirken, siyah depresyon hissi yaratır. Cenazelerde siyahın tercih edilmesinin sebebi budur. Mavi okyanus ve gökyüzünden sonsuzluğu çağrıştırırken, yeşilse doğanın rengi olmasından daha çok huzuru ve rahatlığı temsil eder.

Mesela sevgilinize doğum gününde mavi gül verebilirsiniz. Bu onun sizin için hayatında ki en kıymetli kişi olduğunuzu çağrıştıracaktır. Ya da taziyelerinizde, cenazelerde vereceğiniz siyah güller insanlarda giden kişiye ne kadar özlem duyduğunuzu, çok üzgün olduğunuzu ve veda ettiğinizi çağrıştıracaktır. Birde beyaz renk var ki aslında tam anlamıyla kötü gün dostu. Beyaz renk, saflığı masumiyeti, temizliğin simgesidir. Aynı zamanda diğer renkleri güçlendirdiği için sevgilinize beyaz ve kırmızı vereceğiniz güller, hem çok aşık olduğunuzu ifade ederken hem de çok masum olduğunuzu ifade etmektedir. Sadakatiniz için beyaz krizantem, güven içim lilyum hediye edebilirsiniz.

HAFTASONU ÇİÇEKÇİLER AÇIK OLACAK

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Sevgililer Günü’ Genelgesi’ne göre çiçek satışı yapan işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı 12 Şubat Cuma günü 20:00-00:00 saatlerinde evlere servis, 13-14 Şubat Cumartesi ve Pazar günlerinde 10:00-17:00 saatlerinde işyerinden satış ve evlere servis, 10.00-00.00 saatlerinde ise sadece evlere servis şeklinde hizmet verebilecek. Cengiz GÜNER

YORUM YAP