Yayınlanma Tarihi :

Avukatlar Ata’nın huzuruna çıktı

Balıkesir Barosu üyesi avukatlar ‘5 Nisan Avukatlar Günü’nde Atatürk Anıtı’na çıkarak çelenk sundu. Baro Başkanı Erol Kayabay, anıttaki törende yaptığı konuşmada hak arayıcısı avukatların hukuk mücadelesine dikkat çekti.

Kayabay, “Hak aramak çağdaş insan için vazgeçilmez bir arzudur ve hukuksal gelişmişlik bir uygarlık ölçüsüdür. Bu çerçevede hukuk düzeni adaleti amaçlar. Oysa yoğun hukuksal düzenlemelerin karmaşık boyutu ve devlet otoritesinin sert görüntüsü insanlarda bir ürküntü, iticilik yaratır.

Bir yandan adalet ve hak arama arayışının vazgeçilmezliği, öte yandan hukuk düzeninin karmaşıklığının gerektirdiği uzmanlaşma, hak ararken insanlara yardım edecek üçüncü kişinin varlığını zorunlu kılar. Bu kişi avukattır. Avukat, ambulans gelmediği için Van’ın karlı dağ mezrasından hasta çocuğunu çuvalla ilçe hastanesine taşıyan babanın feryadını da; Tarsus’ta bindiği minibüsün şoförü tarafından vahşice öldürülen Özgecan’ın yaşam hakkını da; Aladağ yurt yangınında yaşamlarını yitiren çocuklarımızın ve ailelerinin haklarını savunmayı da üstüne vazife saymıştır. Bu ülkede avukatlar var. Demokratik, laik, hukuk devletini yaşatmak için direnen, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkan, yargıyı bağımsız kılmak adına mücadele eden, hak ve özgürlüklerin korunması için savaş veren, hukuksuzluğun önünde eğilip bükülmeyen avukatlar olarak inatla mücadeleye devam ediyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP