DOLAR28,9269% -0.01
EURO31,3588% 0.01
STERLIN36,5424% -0.04
FRANG33,1518% 0.05
ALTIN1.886,69% 0,11
BITCOIN1.216.9995.702

Aytekin’den emekliler için kanun teklifi: Sağlık harcamalarından muaf tutulsunlar

Yayınlanma Tarihi :
Aytekin’den emekliler için kanun teklifi: Sağlık harcamalarından muaf tutulsunlar

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, emeklilerin tedavi süreçlerindeki ilaç katılım ücretinden, muayene ücretinden ve ilave ücretlerden muaf tutulması için kanun teklifi verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin emeklilerin yoksullukla mücadele eder hale geldiğini belirterek, pandemi ile artan sağlık sorunları ve krizin emekli vatandaşın belini büktüğünü söyledi.

“BARINMA, DENGELİ BESLENME VE SAĞLIK HAKKI EMEKLİLER İÇİN LÜKS HALİNE GELDİ”

Emeklilerin tedavi süreçlerindeki ilaç katılım ücretinden, muayene ücretinden ve ilave ücretlerden muaf tutulması için kanun teklifi veren Milletvekili Aytekin, “Yaklaşık bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi koşulları yaşanıyor. Bu durum hali hazırda derinleşmekte olan ekonomik krizi de git gide büyütmektedir. Emekliler yoksulluk sınırının altında yaşıyor. En temel haklardan bile yararlanamaz durumdalar. Barınma, dengeli beslenme ve sağlık hakkı emekliler için lüks haline geldi. Üstelik yaş itibariyle de risk grubunda bulunan emekliler nefes almak istiyor” dedi.

TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi ile emeklilerin tedavi süreçlerinde ilaç katılım, muayene ve ilave ücretlerden muaf tutulmasını talep ettiklerini kaydeden Aytekin, açıklamasına şöyle devam etti: “Bilindiği üzere devletin vatandaşının hayatını korumak gibi bir ödevi vardır. Bu ödev kapsamında, emeklilerimizin de hayatlarını korumak ve yaşam standartlarını yükseltmek yer almaktadır. Sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen emekliler; ilaç katkı bedeli, muayene hizmeti, ilave ücret gibi adlarla tedavi dışı fiyatlarla karşılaşmakta ve bu da emeklilerin gelirini ciddi şekilde düşürmektedir. Zaten yoksulluk sınırının altında yaşayan emeklilerin omuzlarına binen bu yükten kurtarmak da hepimizin görevleri arasındadır.

Emeklilerin çığlığına kulak tıkayan, görmezden gelen herkes yaşanan tüm sorunların da sorumlusudur. Emekliler için verdiğimiz kanun tekliflerini yıllardır tozlu raflarda bekletenler, yaşa takılan binlerin umudunu söndürenler, emeklilerin insanca yaşama hakkını elinden alanlar en azından bu kez elini vicdanına koysun. Gelin, bu yangını söndürmek için hep birlikte emeklilerimize sahip çıkalım.” (Haber Merkezi)

YORUM YAP