DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN752.6130.956

Balıkesir için el ele verme zamanı

Yayınlanma Tarihi :

Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi müteşebbis kurumlar değerlendirme toplantısı Vali Ersin Yazıcı’nın başkanlığında yapıldı.

Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) müteşebbis kurumlar değerlendirme toplantısı Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanlığından görevli uzmanların katılımıyla yapıldı.

BİN KİŞİYE İŞ, 120 MİLYON LİRALIK KATKI SAĞLAYACAK

Edremit TDİOSB kurulması ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Edremit’te turizm ve tarım sektörü lokomotif sektörlerden olup bu sektörlerin çeşitlendirilmesi ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda ilçemizde Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİSOB Seracılık-Süs Bitkisi) kurulması oldukça faydalı olacaktır. Valimiz Ersin Yazıcı’nın destekleriyle kuruluş aşamasında çok hızlı yol alarak bugün ki aşamaya geldik. Başta Balıkesir valiliğimiz olmak üzere, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Edremit Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ziraat Odası ve Edremit Tarımsal Kalkınma Kooperatifi müteşebbis kurumlar olarak projemizde yer almışlardır. İlçemizin coğrafi konumu, ulaşım imkanları ve jeotermal enerji kaynağı potansiyelini özellikle tarımsal ekonomiye kazandırabilmek adına öncelik verdiğimiz konulardan biri olan TDİOSB’nin kurulmasıyla; ilçemizde bin kişiye istihdam, 4 milyon adet zeytin fidanı üretimi, 10 milyon adet saksılı fidan üretimi, 50 milyon adet mevsimlik çiçek, üretimi ile ilçe ekonomisine 120 milyon lira katkı sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

Değerlendirme toplantısında konuşan Vali Ersin Yazıcı da; bölgenin ticari anlamda canlanacağını bu durumunda il ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını söyledi.

Ülke için bütün boyutları ile bu kadar önemli bir sektör olan tarım sektörünün gerek Balıkesir, gerekse bölge için öncelikli ve vazgeçilmez bir sektör olduğuna dikkat çeken Yazıcı, tarımla ilgili herkes birlik beraberlik içerisinde tarım sektörünün daha da iyi olması için el ele olmalıyız mesajını verdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerek bakanlık olarak, gerekse kırsal kalkınmayı destekleme birimi üzerinden hibe ve desteklerinin devam edeceğini ifade eden Vali Yazıcı, “Bu projenin bereketli topraklarımızdan en üst seviyede verim alınmasını sağlayacağına inanıyorum. Balıkesir Valiliği olarak projenin en kısa sürede hayata geçmesi için her alanda destek vermeye hazırız. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) Balıkesir’in tarımsal kalkınması konusunda çığır açacak ve istihdam konusunda çok büyük katkı sağlayacaktır. Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİSOB Seracılık-Süs Bitkisi)  aktif hale gelmesiyle, tarımsal üretim yapan işletmelerin belli bir disiplin içerisinde bir araya toplanması, tek elden sevk ve idare edilmesine imkan sağlayan bir sistem oluşturulması ve pazarlamanın kolaylaştırılması ile teknik hizmetlerin zamanında ulaştırılması sağlanacaktır. Ülkemiz için bütün boyutları ile bu kadar önemli bir sektör olan tarım sektörü, gerek Balıkesir ili gerekse bölgemiz için öncelikli ve vazgeçilmez bir sektördür. Dün olduğu gibi bugün de, insanoğlu var olduğu sürece, yarın da tarım sektörü önemli bir sektör olmaya devam edecektir” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM YAP