DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

Balıkesir Kadın Meclisi: Karar iptal edilsin!

Yayınlanma Tarihi :

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Balıkesir Kadın Meclisi Ali Hikmet Paşa Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilme kararının iptal edilmesini istedi.

Balıkesir Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Ayşin Karahan, Mart ayında 28 kadının öldürüldüğüne dikkat çekerek İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar uygulanması için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

“MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Balıkesir Kadın Meclisi adına açıklamada bulunan Ayşin Karahan, “20 Mart günü sabaha karşı sadece bir kişinin imzasıyla hukuksuz bir şekilde İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilme kararını kabul etmiyoruz. Biz kadınlar haftalar, aylar geçse mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu kararı kabul etmiyoruz, tanımıyoruz” dedi.

“KADINLAR EVLİ OLDUKLARI ERKEKLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ”

Karahan, şöyle devam etti: “Sizin o öve öve bitiremediğiniz aile yapısı var ya, kadınlar en çok kendi evlerinde evli olduğu erkek tarafından öldürüldü. Bu mu sizin kutsal dediğiniz aile yapınız? Utanmadan kadınların haklarını vicdanlarda değil, kağıt parçalarında arıyorlar diye açıklama yapıyorlar. Sizin vicdanınıza mı kaldı kadınların hayatı? O vicdanınız Ayşe Tuğba Arslan 23 kez suç duyurusunda bulunduğu eskiden evli olduğu erkek tarafından öldürülürken neredeydi? Sezen Ünlü henüz 17 yaşındayken ve hamileyken 16 yerinden bıçaklanırken neredeydi? Sevtap Şahin 60 defa şikayeti bulunmasına rağmen evine elini kolunu sallaya sallaya gelen evli olduğu erkek tarafından öldürülürken neredeydi?

Bir hukuk devleti uluslararası sözleşmeye imza atıyorsa bu sözleşmeye uyacağım güvencesi vererek imza atar. Öyle birkaç sene sonra hiçbir hukuksal dayanağı olmadan keyfi bir iradeyle sözleşmeden çıkacağım diyemez. İstanbul Sözleşmesi tüm evrensel değerlerin, kadın mücadelesinin bir emeğidir. Bu sözleşme kadına yönelik şiddet ve istismarın her şekilde önüne geçilmesi için hazırlanan bir sözleşme. Bunun neyinden rahatsızlık duydunuz?

Yapılan anketler de halkın da sözleşmeyi desteklediği açık bir şekilde görülebiliyor. Hala kadın cinayetleri arttığı yalandır açıklamaları yapıyorlar. Biz her ay yayımladığımız veriler sebebiyle bunun yalan olduğunu biliyoruz. Mart ayında 28 kadın öldürüldü 19’da şüpheli kadın ölümü var. Katillere yakalanmayacağı rahatlığını veren İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayıp feshedenlerdir. Feshettiğiniz sözleşme etkin uygulansaydı her gün adını duyduğumuz kadınlar yaşıyor, aramızda olacaktı. Biz o kadınların her biri için mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP