DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.952.638 0.489
Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir şampiyon

Balıkesir 2017 yılında yapılan meme kanseri taramasında nüfusu 100 bini geçen iller arasında Türkiye birincisi oldu. Balıkesir ekibine ödülünü Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan verdi.

‘Ulusal Kanser Haftası’nda Ankara’da düzenlenen ‘Kanserde Güncel Konular’ toplantısında Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, kanserle mücadelede başarılı illeri ödüllendirdi.

Balıkesir, Meme Kanseri taramalarında hedefi 100 bin üstü olan iller arasında Türkiye birincisi oldu. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzman Dr. Burcu Hekim, Balıkesir’in ödülünü Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan’dan aldı.

Törende konuşan Bakan Demircan, kanserin halen sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti. Demircan, Türkiye’nin bu alanda önemli gelişmeler kaydettiğini söyledi.

Sağlığı etkileyen faktörlerden yanlış beslenme ve hareketsizliğin sağlığı tehdit ettiğini dile getiren Bakan Demircan, bu sorununun mutlaka üzerinde durulması ve bertaraf edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan Demircan, “Sağlık Bakanlığı Türkiye’de 81 ilde KETEM’ler aracılığı ile ciddi bir tarama çalışması gerçekleştiriyor. Bunu artırmayı hedefliyoruz. Meme kanserinde 2 milyon 200 bin, rahim ağzı kanserinde 3 milyona yakın tarama, kalın bağırsak kanseri için de 2 milyona yakın tarama olmak üzere neticede 7 milyon tarama yapıldı. 2018 yılı içerisinde hedef olarak bunu 9 milyona ulaştırma gayretimiz var” dedi.

Kanser tedavisinde Türkiye’nin örnek olacak bir yerde olduğunu kaydeden Demircan, palyatif tedavi merkezleri yatak sayısını artırarak ailelerin ve hastaların ruhsal, fiziksel ve psiko-sosyal yönden desteklenmesine imkan sağladıklarını söyledi. Demircan, 2018’de palyatif yatak sayısını 4 bine ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

TÜSEB bünyesinde Kanser Enstitüsü’nün kurulduğunu hatırlatan Demircan, bu enstitü bünyesinde ‘Kanser Gen’ projesinin yürütüldüğünü söyledi. İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP