Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir’in üzüm yetiştiriciliğinde öncü ilçeleri

Balıkesir’de üzüm yetiştiriciliği hem sofralık üzüm hem de şaraplık üzüm üretimi açısından oldukça önem arz eder.

Balıkesir’in üzüm yetiştiriciliğinde öncü ilçeleri

Üzüm yetiştiriciliği açısından geniş ve çeşitli bir yelpazeye sahip olan Balıkesir ili, Türkiye’nin önemli üzüm üretim bölgelerinden biridir. İklim ve toprak yapısı nedeniyle üzüm çeşitliliği ve kalitesi açısından oldukça zengin olan Balıkesir, hem yerel tüketim hem de ihracat için önemli bir üzüm üretim merkezidir.

Balıkesir’de üzüm yetiştiriciliği hem sofralık üzüm hem de şaraplık üzüm üretimi açısından oldukça önem arz eder.

Balıkesir’de üzüm bağlarıyla akla gelen ilk yerleşim alanları Marmara ve Avşa adaları oluyor. İklimi ve toprak yapısı sayesinde üzüm yetiştiriciliği için oldukça elverişli olan Marmara Adası ve Avşa Adası’nın özgün üzüm çeşitlerinden ilki olan Adakarası Üzümü, adaların kendine has mikroklimatik koşulları sayesinde yetişir ve kaliteli şarap üretimi için kullanılır.

Marmara ve Avşa’da yetiştirilen bir diğer şaraplık üzüm çeşidi olan Karasakız Üzümü, yoğun aroması ve yüksek şeker oranı ile kaliteli şarapların üretiminde tercih edilir.

BALIKESİR’DE YETİŞEN DİĞER ÜZÜM TÜRLERİ

Sofralık olarak tüketilen bir üzüm çeşidi olan, genellikle Bandırma, Erdek ve Gönen bölgelerinde yetiştirilen Sultaniye üzümü, ince kabuklu ve tatlıdır.

Kalın kabuklu ve iri taneli yapısıyla sofralık olarak tercih edilen Çavuş Üzümü, Edremit ve Burhaniye bölgelerinde yaygındır. Yüksek kalitesi nedeniyle şaraplık olarak kullanılan Boğazkere Üzümü de yaygın olarak Edremit ve Burhaniye bölgelerinde yetiştirilir.

Şaraplık üzüm çeşitlerinden biri olan Cabernet Sauvignon, Balıkesir’in kuzey bölgelerinde yetiştirilir. Üzümün kalitesi yüksektir ve kırmızı şarap yapımında kullanılır. Şaraplık üzüm çeşitlerinden biri olan Merlot ise özellikle Bandırma, Erdek ve Gönen bölgelerinde yetiştirilir. Şarap yapımında kullanılan bu üzüm çeşidi, kaliteli şaraplar üretmek için idealdir.

Ayvalık, Bigadiç ve Sındırgı’nın da sofralık üzüm yetiştiriciliğinde Balıkesir’in önde gelen ilçelerinden olduğunu unutmamak gerekir.

Kaynak : Çiğdem Akbay

YORUM YAP