DOLAR28,9674% 0.03
EURO31,8620% 0.25
STERLIN36,8119% 0.17
FRANG33,2043% 0.2
ALTIN1.903,33% 0,10
BITCOIN1.096.184-0.566

Bildiriye tepki yağdı

Yayınlanma Tarihi :

104 emekli amiralin bildirisine iş dünyası, esnaf, sendikalar  ve sivil toplum örgütleri tepki gösterdi, milli iradeye saygı vurgusu yapıldı.

Emekli amirallerin gece yarısı yayınladığı bildiriye Ticaret Odası, Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Kamu-Sen, Memur-Sen ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi tepki gösterdi.

KULA: DEMOKRASİMİZİ SAVUNMAK ASLİ GÖREVİMİZ

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, bildiriyle ilgili yaptığı açıklamada; “Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru milli iradeye saygıdır. Balıkesir Ticaret Odası olarak hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılık ve milli iradeye saygı çerçevesinde; demokrasimizi savunmak asli görevimizdir” dedi.

YARIŞ: ANTİ DEMOKARATİK BEYANLARI KINIYORUZ

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış da; bildiriyle ilgili yaptığı açıklamada, anti demokratik beyanları kınadıklarını söyledi.

Yarış, “Demokrasimizin vazgeçilmez unsuru milli iradeye saygıdır. Balıkesir Sanayi Odası olarak hukukun üstünlüğü ilkesine bağlılık ve milli iradeye saygı çerçevesinde demokrasimizi savunmak asli görevimizdir. Milletimizin iradesini yok sayan anti demokratik beyanları kınıyoruz. Balıkesir iş dünyası olarak milli iradeyi her gücün üstünde görmeye devam edeceğiz” dedi.

ERDEM: MİLLİ İRADEYE İHANETTİR

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, 104 amiralin gece yarısı bildirisine sert tepki gösterdi. Erdem, “Milli iradeye karşı kendi hukuksuz, temelsiz millet iradesine karşı dış destekli cunta hareketine kalkışmak Türk Milletine, Türkiye’ye ihanettir” dedi.

Erdem, “Bu milletin vesayete tahammülü kalmadı. Demokrasi dışı adımlar karşısında her şartta ve koşulda devletimizin ve hükümetimizin yanındayız. Türk Milleti; bildirilerini seçimlerde kendi imzasıyla sandıkta verdi. Esnaf ve sanatkar camiası olarak, demokrasi ve hukuk dışı hiçbir girişimi kabul etmiyoruz. Haddinizi bilin. Unutmayın 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı Türk Milleti destansı bir cevap vermiştir” dedi.

BAKİ: MİLLETİMİZ MÜSTERİH OLSUN

Türkiye Kamu-Sen Balıkesir İl Temsilcisi Ahmet Baki, 104 emekli amiralin yayınladığı bildiriyle ilgili yaptığı açıklamada; “Hiç kimse, mazide kalmış kötü tecrübeleri canlandırmaya, eski alışkanlıkları ve hastalıkları hortlatmaya cüret etmesin” dedi.

Baki, “Devletimiz ve demokratik cumhuriyetimiz en kıymetli hazinemizdir. 104 emekli amiral, gece yarısı operasyonu ile muhtıra tarzında bir bildiri yayınlamıştır. Bu bildiri, darbe dönemlerinden aşina olduğumuz tehditler içermekte, ülkemiz demokrasisi için hiç de arzu edilmeyecek tehlikeleri içinde barındırmaktadır. Hali hazırda devletimiz, milletimizin kahır ekseriyetinin teveccühleriyle göreve gelmiş bir iktidar tarafından idare edilmektedir. Bu yolla milli irade devlet idaresinde vücut bulmuştur. Milli iradeye karşı olacak şekilde, siyasi tartışmalardan malzeme üretip devletimizi yeni bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlayan bu bildiriyi reddediyoruz.

Milletimiz müsterih olsun. Ana vatan da Mavi vatan da Gök Vatan da kahraman ordumuzun kanatları altında güven içindedir. Kahraman ecdadımızın ve evlatlarımızın kanları ve canlarıyla elde ettiği değerlerimize, hazinelerimize ve ilkelerimize kast edenler, milli iradeyi yok sayarak vesayetçi anlayışa öykünenler geçmişte olduğu gibi bugün de hak ettikleri muameleyi göreceklerdir” dedi.

MEMUR-SEN: MİLLİ İRADENİN YANINDAYIZ

Memur-Sen İl Temsilciliğinin 104 emekli amiralin açıklamalarıyla ilgili yaptığı ve çok sayıda sivil toplum örgütünün de imza attığı açıklamada milli iradenin yanındayız mesajı verildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiral vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladılar. Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dahil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi.

Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir. Deniz kuvvetleri emeklisi sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki; bunlar olsa olsa amiral eskisidir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 104 vesayet mankurtu; Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden fikir beyanı adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri muhtıra çağrışımlı bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir.

Kimi çevrelerin içeriğindeki darbe hevesini örtmeye, tahfif ederek masumlaştırmaya ve üstelik sahiplenmeye kalkıştığı bu açıklama, her ne kadar darbeci kafanın sefaletini gösterse de görmezden gelinebilecek bir durum değildir. Bu milletin bırakın açıktan darbe çağrısına, iradesine yönelik hiçbir vesayet imasına tahammülü yoktur.  Bu nedenle emekli de olsalar siyasete müdahale etme hastalığı nüksedenlere milletin sessiz kalması düşünülemez.

Milletimiz, açıklamayı yapanlar ve yazanlar kadar yazdıranların ve yayanların da farkındadır. Biz de Balıkesir Sivil Toplum Kuruluşları olarak 81 ilde milletin iradesine karşı bir müdahale hevesi olarak gördüğümüz bu meş’um açıklama ve o açıklamaya imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz.” Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP